Investigation of effects of nanofluid utilization in automotive radiators on exergetic efficiency of diesel engines
Nanoakışkan uygulamalarının dizel yakıtla çalışan motor radyatörleri üzerindeki ekserjetik etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 512400
  2. Yazar: ANIL ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN TÜCCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, dört zamanlı içten yanmalı motor radyatörüne, etilen glikol ve Al2O3, SiO2 ve TiO2 gibi üç farklı çeşit nanoparçacık kullanılarak oluşturulan nanoakışkanlar eklenerek konvansiyonel soğutucu akışkanla (saf su) karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmayı yaparken termodinamiğin ikinci yasasının ana konusu olan ekserji performansları baz alınmıştır. Testler dizel yakıt kullanılarak, sabit 1800 rpm motor hızında gerçekleştirilip, bütün çıktılar deney düzeneğinden elde edilmiştir. İki farklı dispersiyonda (0.2 % ve 0.4 %) toplamda altı adet nanoakışkan testi yapılıp, TiO2 bazlı nanoakışkanın diğer soğutucu akışkanlara göre ekserjetik açıdan daha iyi performans sergilediği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak bu tezde, saf su ve her bir nanoakışkan için ekserji verimi, ekserji kaybı, ısı ekserjisi, iş ekserjisi, egzoz ekserjisi ve entropi üretim oranı gibi tüm ekserjetik çıktılar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, nanofluids formed by using ethylene glycol (EG) and three kinds of nanoparticles such as Al2O3, SiO2 and TiO2 were added to the four-stroke internal combustion engine radiator and compared with the conventional coolant (pure water). This comparison is based on the exergy performances which are the main theme of the second law of thermodynamics. The tests were carried out at a fixed engine speed of 1800 rpm using diesel fuel, and the outputs were obtained from the test setup experimentally. A total of six nanofluid tests were performed on two different dispersions (0.2 % and 0.4 %). It was concluded that TiO2 based nanofluid showed better exergetic performance than other coolants. As a result, in this thesis, exergetic outputs such as exergetic efficiency, exergy destruction, exergy heat, exergy work, exergy total exhaust and entropy production rate were calculated for pure water and each nanofluid.