Nanotribological properties of graphene grown by chemical vapor deposition and transferred onto silicon oxide substrates
Kimyasal buhar biriktirme yöntemiyle büyütülen ve silisyum oksit alttaş üzerine transfer edilen grafenin nanotribolojik özellikleri
- Tez No: 409106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ZEYYAD BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mekanik sistemlerin ömürlerini uzatmak amacıyla, sürtünme ve aşınma, kayganlaştırıcı malzeme kullanımı ile azaltılmalıdır. Öte yandan, artan yüzey-hacim oranları ve ilgili fiziksel etkiler sebebiyle, sıvı temelli geleneksel yağlama yaklaşımları, nano- ve mikro-boyutlu sistemler için başarılı olmamaktadır. Bu sebeple, geçtiğimiz yıllarda araştırma çalışmaları bir takım katı kayganlaştırıcı adayının yapısal ve mekanik karakterizasyonuna yönelmiştir. Sahip olduğu sıra dışı elektronik ve mekanik özellikler sebebiyle, iki boyutlu“mucize malzeme”grafen, geçtiğimiz on yıl içerisinde birçok farklı deneyin hedefinde yer almıştır. Nano- ve mikro-boyutlu sistemlerde kullanıma uygun, tek katmanlı katı bir kayganlaştırıcı potansiyeli sergilemesi sebebiyle, grafenin nanotribolojik özellikleri literatürde bulunan bir grup çalışma vasıtasıyla incelenmiştir. Mekanik soyma yöntemi ile elde edilmiş grafenin katman sayısına bağlı sürtünme karakteristikleri buruşma etkisi ile ilişkilendirilmiş olsa da, kimyasal buhar biriktirme (KBB) yöntemi ile büyütülmüş grafen numunelerin nanotribolojik davranışı halen incelenmektedir. Pratik uygulamalar için yeterli boyuta sahip, yüksek kaliteli grafenin hâlihazırda KBB yöntemi ile büyütüldüğü ve metal folyolardan çeşitli alttaşlara transferinin gerektiği göz önüne alındığında, bu tarz grafen numunelerin nanotribolojik özelliklerinin etraflıca anlaşılmasına yönelik bir ihtiyaç ortaya çıkmaktadır. Yukarıdaki tartışmadan yola çıkarak, bu yüksek lisans tezi, KBB ile büyütülmüş ve oksitlenmiş silisyum alttaşlara (SiO2/Si) transfer edilmiş grafene yönelik kapsamlı bir yapısal ve nanotribolojik karakterizasyon çalışması sunmaktadır. Bilhassa, bir dizi deney vasıtasıyla, numune hazırlama ve ardından gerçekleşen SiO2/Si üzerine transfer süreçleri en iyileştirilmiştir. Elde edilen grafen filmlerin yapısal ve morfolojik karakterizasyonu için ileri mikroskopi teknikleri kullanılmıştır. Özellikle, grafenin alttaş üzerindeki kapsama miktarı ve ilgili yapısal özellikler; optik mikroskopi, taramalı elektron mikroskopisi ve atomik kuvvet mikroskopisi (AKM) ile incelenmiştir. KBB ile büyütülmüş numunelerin tek-katman karakterini onaylamak amacıyla, Raman spektroskopisi kullanılmıştır. KBB ile büyütülmüş grafen numunelerin SiO2/Si üzerinde sergiledikleri nanotribolojik özellikler; sürtünme kuvvet mikroskopisi (SKM) modunda çalışan AKM ile ortam koşulları altında, sürtünme kuvvetinin artan normal yükle değişimini ölçerek belirlenmiştir. Değişik uç kullanımının, numune büyütme koşullarının ve transfer sonrası temizleme prosedürlerinin sürtünme davranışına olan etkileri değerlendirilmiştir. Bunun haricinde, mekanik soyma ile elde edilen grafen numunelerle kayganlaştırma performansına yönelik bir karşılaştırma da gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, incelenen tüm numuneler için, KBB ile büyütülmüş grafenin SiO2/Si üzerinde çok iyi bir kayganlaştırıcı görevi gördüğünü ve sürtünme katsayısı değerlerini ~90% seviyesinde azalttığını göstermiştir. KBB ile büyütülmüş grafenin, transfer edilmiş haliyle en yüksek ortalama kayganlaştırma performansını sergilediği ve ilgili değerlerin transfer sonrası temizlemeyle ufak bir miktar düştüğü gösterilmektedir. Son olarak, KBB ile büyütülmüş grafende bulunan kırışıkların ölçülen sürtünme değerleri üzerine etkisi sayısal olarak değerlendirilmiş, sonuçlar bahsi geçen yapısal kusurlar üzerinde sürtünme değerlerinin önemli miktarda arttığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
To extend the lifespan of mechanical systems, wear and friction must be minimized with the utilization of lubricants. On the other hand, traditional fluid-based lubrication schemes fail in nano- and micro-scale systems due to increasing surface-to-volume ratios and associated physical effects. As such, research efforts in recent years have been aimed at characterizing the structure and mechanical properties of various candidates for solid lubricants. Due to its outstanding electronic and mechanical properties, the two-dimensional“wonder material”graphene has been the focus of a large variety of experiments in the past decade. Based on its promise as a single-layer solid lubricant suitable for use in nano- and micro-scale systems, the nanotribological properties of graphene have been investigated in several studies in the literature. While frictional characteristics of mechanically exfoliated graphene samples as a function of layer number have been related to the effect of puckering, the nanotribological behavior of graphene samples grown by chemical vapor deposition (CVD) is still under investigation. Considering that high quality graphene of sufficient dimensions for practical applications is currently grown by CVD and requires transfer from metal foils onto various substrates, the need for an extensive understanding of the nanotribological properties of such graphene samples arises. Based on the discussion above, this M.S. thesis presents a comprehensive structural and nanotribological characterization of CVD-grown graphene transferred onto oxidized silicon substrates (SiO2/Si). In particular, the processes of sample preparation and post-preparation transfer onto SiO2/Si substrates are optimized via a series of experiments. Advanced microscopy techniques are utilized for the structural and morphological characterization of the obtained graphene films. In particular, optical microscopy, scanning electron microscopy (SEM), and atomic force microscopy (AFM) are used to inspect graphene coverage on the substrate and associated structural features. On the other hand, Raman spectroscopy is employed to confirm the single-layer character of CVD-grown samples. The nanotribological properties of CVD-grown graphene samples on SiO2/Si are studied by AFM in the friction force microscopy (FFM) mode under ambient conditions by measuring the evolution of friction force with increasing normal load. The effect of using different probe tips, growth conditions, and post-transfer cleaning procedures on frictional behavior is evaluated. A comparison of lubrication performance with mechanically-exfoliated graphene is also performed. Results indicate that CVD-grown graphene acts as a very good solid lubricant on SiO2/Si, reducing coefficients of friction by ~90% for all investigated samples. It is shown that as-transferred CVD-grown graphene exhibits the highest mean lubrication performance and that the associated values drop slightly with post-transfer cleaning. Finally, the effect of wrinkles associated with CVD-grown graphene on measured friction values are quantitatively evaluated, with results revealing a substantial increase in friction on these structural defects.