Polisakkarit bazlı karışımların reolojik davranışlarının incelenmesi
Rheological behaviour of polysaccharide based mixtures
  1. Tez No: 512412
  2. Yazar: BEGÜM BARDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DOĞAN AYDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Polimer jeller; viskoelastik katılar gibi davranan çapraz bağlı polimer ağlarıdır. Polimer jelin çapraz bağ yoğunluğu ve çapraz bağ noktaları arasındaki etkileşimler, mekanik özelliklerini etkilemektedir. Bu nedenle jelleşme sürecinin tayin edilmesi ve jelin yapısında istenilen özelliklerin sağlanması açısından reolojik özelliklerinin belirlenmesi önemlidir. Üç boyutlu ağ yapıları içerisinde yüksek oranda su tutabilen hidrojeller, gıda, tarım, elektronik, ilaç salınım sistemleri, kaplama, kozmetik gibi pek çok uygulama alanına sahiptir. Aljinat ve kerajin gibi doğal polisakkaritler, yüksek biyouyumluluk ve kolay jel oluşturabilme gibi özelliklerinden dolayı en çok tercih edilen hidrojellerdir. Bu çalışmada; aljinat\κ-kerajin karışımlarının viskoelastik davranışına kalsiyum içerikli katkı maddelerinin etkisi araştırılmıştır. Katkı maddesi olarak hidroksiapatit (HAp) ve kalsiyum karbonat (CaCO3) kullanılmıştır. Karışımda -kerajinin varlığının ve ilave edilen katkı maddelerinin numunenin viskoelestik davranışı üzerine etkili olduğu görülmüştür. Bu karışımlardan fiziksel çapraz bağlı olarak hazırlanan hidrojel kürelerin şişme testleri gerçekleştirilmiştir. %1 HAp içeren aljinat\κ-kerajin\HAp hidrojel kürelerin en yüksek şişme yüzdesine sahip olduğu görülmüştür. Hidrokolloid tohumların viskoelastik davranışlarının incelendiği çalışmalarda, ayva çekirdeğinin keten tohumu ve çiya tohumuna göre daha yüksek elastikiyet gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymer gels are cross-linked polymer networks that act as viscoelastic solids. Interactions between polymer gel cross-link density and cross-linking points affect the mechanical properties. For this reason, it is important to known about the rheological properties; to determine the gelation period and provide desired properties in the gel structure. Gels which can hold water at high level in three dimensional network structures; has many applications such as hydrogels, food, agriculture, electronics, drug release systems, coatings, cosmetics, etc.. Natural polysaccharides such as alginate and carrageenan are the most preferred hydrogels due to their high biocompatibility and easy gel forming properties. In this study; the effects of calcium-containing additives on viscoelastic behavior of alginate\κ-carrageenan mixtures have been investigated. Hydroxyapatite (HAp) and calcium carbonate (CaCO3) were used as additives. The presence of κ-carrageenan in the mixture and the additives added were found to be effective on the viscoelastic behavior of the sample. Swelling tests of hydrogel spheres prepared physically cross-linked from these mixtures were carried out. It has been found that alginate with κ-carrageenan containing 1% HA has the highest swelling percentage of HAp hydrogel spheres. In studies examining viscoelastic behavior of hydrocolloid seeds, it was observed that quince seeds showed higher elasticity than flaxseed and chia seed.