Automatic tests for camera performance analysis
Kamera performans analizi için otomatik testler
  1. Tez No: 512413
  2. Yazar: ALİCAN HASARPA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kamera teknolojisi, dünyanın her yerinde yüksek çözünürlüklü akıllı kameraların kullanımıyla sürekli olarak gelişmektedir. Kamera performans analizleri, kameralar arasında kalite farkının bulunduğu dikkate alındığında, mevcut kamera seçenekleri arasındaki gerçek farklılıkların belirlenmesinde son kullanıcılar için kritik bir rol oynamaktadır. Bir kameranın görüntü kalitesi, kontrollü bir ortamda dijital olarak oluşturulmuş test örüntüleri kullanılarak görsel olarak değerlendirilmektedir. Bu tezin ana amacı, operatör kaynaklı herhangi bir hatayı önlemek için bu değerlendirmeyi otomatikleştirmek ve kullanıcı ile test yazılımı arasındaki etkileşimi azaltmaktır. Kamera performansının belirlenmesiyle ilgili çeşitli performans ölçütleri bulunmakta olsa da test kameralarının hem görüntü hem de video kalitesini değerlendirebilmek için kamera performansını etkileyen en önemli ve ayırt edici özellikler seçilmiştir. Üzerine çalışılan testler, gerçek amaçları dikkate alınarak 2 ana gruba ayrılmıştır. İlk test dizisinde, dinamik aralık, renk doğruluğu ve kameraların netliği otomatik olarak değerlendirilmektedir. İkinci test dizisinde ise kameraların video performansları incelenmiştir. Kontrollü bir ortam sağlamak için Orta Doğu Teknik Üniversitesi Multimedya Araştırma Laboratuvarı'nda karanlık bir oda hazırlanmış olup bu karanlık odada sadece iki adet LG LED 5000K - 4000 lüks düz ışık kaynağı yer almıştır. Video performans testleri için ise Robot ve Otonom Sistemler Laboratuvarında 1D hareket ortamı kullanılmıştır. Ayrıca test sonuçları, piyasada bulunan Imatest yazılımı kullanılarak elde edilen sonuçlarla da karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The camera technology is consistently improving, with high definition, smart cameras being utilized all around the world. Because of the different quality of such cameras, the camera performance analysis plays a critical role for the end users in order to determine the real difference between the available alternatives. The image quality of a camera may be assessed visually using digitally generated test patterns in a controlled environment. The main purpose of this thesis is to automate this assessment and reduce the interaction between the user and the test software in order to prevent any operator-related errors. Although there is a various number of performance criteria about the camera performance, the most important and distinctive properties are chosen in order to evaluate both image and video quality of the test cameras. The studied tests are separated into 2 mainstreams with respect to the main focuses. In the first set of tests, dynamic range, color accuracy and the sharpness of the cameras are assessed automatically. In the second set of tests, the video performances of the cameras are studied. In order to provide a controlled environment, a dark room has been prepared in Multimedia Research Laboratory of Middle East Technical University. In the dark room, only two LG LED 5000K – 4000 lux flat light sources have been used. For the video performance tests, the 1D motion platform in Laboratory of Robotics and Autonomous Systems is utilized. The test results are also compared with the results obtained by a commercially available software, Imatest.