Baş ağrısı şikayeti ile gelen hastaların ayırıcı tanısında bilgisayarlı beyin tomografisinin rolü
The role of computed tomography in the diagnostic work-up of headache
  1. Tez No: 512442
  2. Yazar: DOĞUŞ COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. SERRA ÖZBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada baş ağrısı ile S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji departmanına gelen hastaların değerlendirilmesinde beyin tomografisinin yararını belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızda retrospektif olarak 1102 hastanın bölümümüzde çekilen bilgisayarlı beyin tomografilerini ve raporlarını inceledik. Yaş, cinsiyet, fizik/nörolojik muayene bulguları, gönderen klinik ve nöroradyolojik sonuçlar kaydedildi. BBT sonuçları 3 kategoride incelendi: normal, grup 1 ve grup 2. Pozitif sonuçlar da; pozitif olup klinik önemi olan yani grup 1 ve pozitif olup klinik önemi olmayan (grup 2) patolojiler şeklinde alt gruplara ayrıldı. Klinik önemi olan patolojiler acil müdahele gerektirenler şeklinde tanımlandı. Kriterlerimizi karşılayan 1102 hastanın yaş aralığı 6 ile 80 yaş idi.Bu hastaların %37,1'i erkek, %62,9'u kadındı. Hastaların %68,8'inin BBT sonucu normal olarak raporlandı. Üç yüz kırkdört hastada (%31,2) grup 1 ve grup 2 olarak gruplanan pozitif BBT bulguları saptandı.Pozitif olup klinik önemi olan (grup 1) 35 hasta saptandı (%3,2). Geri kalan pozitif sonuçlar grup 2 kategoriydi (n=309, %28).Grup 2 birden fazla patoloji tanımlanan (%21,7), inflamatuar sinüs hastalıkları (%21), atrofi (%18), mastoid hücrelerde havalanma kaybı (%12), küçük damar iskemik değişiklikleri/ensefalomalazi (%10,7), kalsifikasyon (%6,5), kavum septum pellisidum (%3,5), laküner enfarkt (%2,3) ve diğerlerini (%4,5) içermekteydi. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlara göre fizik ve nörolojik muayenesi normal olan baş ağrısı ile gelen hastalarda, rutin BBT çekilmesinin klinik önemi olan ciddi intrakraniyal patolojileri tespit etmede yararı düşüktür.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determine the yield of computed tomography (CT) scan of the brain in the evaluation of patients presenting with headache at the S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Department of Radiology. In our study we retrospectively examined 1102 patients with headache who were presented to our radiology department. We recorded age, gender, physical-neurological examination findings, referral source and neuroradiologic results. Head CT results were ranked into 3 categories: normal, group 1 and group 2. Positive studies were subcategorized as positive and clinically significant (group 1), or positive without clinical significance (group 2). Clinically significant studies were defined as those requiring immediate or emergent medical intervention. The age range of 1102 patients meeeting our criteria was 6 to 80 years. Of these, 37.1% were male and 62.9% were female. CT scans were normal in 68.8% of the patients. Three hundred fourty four showed positive CT findings (31.2%), ranked as group 1 or group 2 studies. In the group 1 category of results, 35 showed clinically significant findings (3.2%). The vast majority of positive studies, however, were ranked as group 2 results (28%, n=309). The other positive studies or group 2 studies included, more than one pathology (21.7%), inflammatory sinus disease (21%), cortical atrophy (18%), chronic small-vessel ischemic changes (10.7%), calcification (6.5%), cavum septum pellucidum (3.5%), lacuner infarcts (2.3%) and others (4.2%). Our results suggest that routine CT of the brain in headache patients with normal physical and neurological examinations has a low likelihood ratio for discovering significant intracranial disease.