Acil Tıp Kliniği'ne olası karbon monoksit intoksikasyon bulguları ile gelen hastaların noninvaziv pulse oksimetre ile değerlendirilmesi
Noninvasive pulse oximeter evaluation of patients presenting to the emergency medicine clinic with possible carbon monoxide intoxication findings
- Tez No: 557102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER ODABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünya genelinde zehirlenmeler arasında CO zehirlenmeleri ilk sıralarda gelmektedir. Birbirinden ayrı nedenlerle her sene binlerce CO zehirlenmesi olgusu görülmekte ve bu olguların bir kısmı da ölümle sonuçlanmaktadır. CO zehirlenmesi kış aylarında artış gösterir ve hatta bazen toplu zehirlenmelere de sebep olabilir. CO zehirlenmesi, vakaların birçok hastalık bulgusu ile benzerlik göstermesi nedeniyle bu vakaların atlanmasına neden olmaktadır. Özellikle soğuk kış aylarında görülme sıklığı artan CO zehirlenmeleri, ülkemizde ve dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Biz çalışmamızda vakaların hangi şikayetlerle, daha çok hangi saatlerde acil servise başvurduklarını, intoksikasyon vakalarının ısınma tiplerini, sigara içip içmemelerinin COHb seviyelerini etkileyip etkilemediğini ve hastaların zehirlenmeden haberdar olup olmadıklarını incelemeyi amaçladık. Ayrıca COHb'in noninvaziv, pratik ve ekonomik yöntemle belirlenmesinin etkinliğini ve güvenliğini araştırmayı amaçladık. Bu çalışma olası CO intoksikasyon bulgularından; baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, konfüzyon ve senkop şikayeti tarifliyen hastalar üzerinde prospektif klinik bir çalışma olarak planlanmış ve yapılmıştır. Çalışmaya alınan 193 vakanın 30'unda CO intoksikasyonu tespit edildi. Kullanılan noninvaziv yöntemle CO zehirlenmesi olup atlanabilecek (%30) vakalarda zehirlenme tespit edilerek tedavi almaları sağlandı. Noninvaziv pulse oksimetre ile elde edilen COHb değerleri laboratuar da ölçülen değerler ile korelasyon göstermiştir. Özellikle gece ve sabaha karşı olan zaman diliminde non spesifik bulgularla gelen hastaların özellikle de erkek hastaların ayırıcı tanısında CO zehirlenmesi açısından hekim daha şüpheci olmalı ve COHb seviyesini tespit etmelidir. Nonspesifik semptomlarla gelen hastaların değerlendirilmesinde CO zehirlenmesinden şüphelenilen, ilk değerlendirilmesinde noninvaziv bir yöntem olan pulse oksimetre ile COHb değeri veren cihazların kullanımının bu hastaların tanısının konmasında ve triajında büyük fayda sağladığı anlaşılmaktadır. Zehirlenme şüphesi olan hastaların noninvaziv yöntemle COHb seviyesi normal tespit edilse bile, bu hastaların COHb seviyelerini laboratuar yöntemi ile belirlemenin daha uygun olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In the world, CO intoxication comes in first lines. With many various diffrent reasons, there can be seen thousands of CO intoxication diagnosis' and many of them can be resulted in death. CO intoxication rises in winter months and even can be the reason for mass intoxications. Cause of the similarity of its symtopms' with the other ilnesses, CO intoxications are hard to identify. Especially in the cold winter months with a high frequency of being seen, CO intoxications is a serious public health problem both in our country and in the world. In our research we aimed to examine the reasons of intoxication cases; which hours patients likely resort to M.D, their warming type,effect of thier smoking condition to level of COHb and patient awareness of their sitiuations.Also we aimed to asses effection and security of COHb's non-invasive, practical and economical determination.This work is planned and conducted as a prospective clinical research on the patients who are suffering from possible CO intoxication symptopms such as headache, vomitting, nausea, dizziness, confusion and syncope. CO intoxication was detected in 30 cases out of 193. With the non-invasive technique, in cases which are likely to be skipped before,we managed to diagnose and treat %30 of them.The COHb assets which are gained by non-invasive pulse oxymeter collorated with the assets which are observed in labratories. In cases which are resorted in night and towards morning with non-specific symptoms and especially in the distinctive diagnosis' of male patients, physician should be much more suspective about CO intoxications and he/she must state the level of COHb.It is understood that ,in the assesments of the patients who came with non-spesific symtopms and are suspected with CO intoxications, in their first assesments, using devices which uses non-invasive techniques such as pulse oxymeter to asses COHb level in order to diagnose and triage of these patients,would be beneficial.It is thought that even if the COHb level of the patients who are suspected to be intoxicated,turns out normal by non-invasive technique, assesing these patients' COHb level with the laboratory technique would be more appropriate.