Effects of container shipping on Turkish economy
Konteyner taşımacılığının Türkiye ekonomisi üzerine etkileri
  1. Tez No: 512447
  2. Yazar: EVREN DİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Gittikçe artan ticaret hacmi ve mal hareketlerinin Dünya üzerinde çeşitlenmesi ürünlerin pratik ve kaliteli bir şekilde transferini ön plana çıkarmıştır. Günümüzde farklı özelliklere sahip olan konteynerler sayesinde birçok farklı ürün uluslararası boyutta taşınabilmektedir. Taşımacılıkta karayolu, demiryolu, havayolu, deniz yolu, boru hatları ve en az iki ulaştırma sisteminin kullanıldığı modlararası ulaştırma kullanılmaktadır. Ancak özellikle uluslararası taşımacılıkta en fazla deniz yolu taşımacılığı kullanılmaktadır ki konteyner taşımacılığı deniz yolu taşımacılığının sanayileşmesi olarak adlandırılır. Bu çalışmada, ilk olarak konteyner tanımı, konteyner taşımacılığının tarihi, konteyner türleri, konteyner gemileri, limanları ve elleçleme araçları, günümüzde dünyada ve Türkiye'de konteyner taşımacılığı ve limancılığı hakkında genel bir değerlendirme yapılmaktadır. Konteyner taşımacılığının ekonomi üzerindeki etkisi oldukça önemlidir. Bu etkinin varlığını incelemek adına çalışmanın devamında. 2004Q1-2017Q3 dönemi için çeyrek veriler kullanılarak. Türkiye'de konteyner taşımacılığı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki çeşitli ekonometrik yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Eşbütünleşme sınamaları sonucunda uzun dönemde konteyner taşımacılığını temsilen kullanılan TEU cinsinden toplam elleçleme ile ekonomik büyümeyi temsilen kullanılan reel GSYH arasında pozitif çift yönlü bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Granger nedensellik testi sonucunda kısa dönemde ilişkinin işareti belli olmamakla beraber reel gelirdeki değişimlerin toplam elleçlemedeki değişimleri etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Etki-tepki analizleri sonucunda reel gelirdeki değişimin toplam elleçleme üzerine etkisinin 5. ve 6. dönem dışında hep pozitif olduğu; varyans ayrıştırması sonucunda ise toplam elleçlemede meydana gelen değişikliğin yüzde 69'unun değişkenin kendisi, yüzde 31'inin ise reel GSYH tarafından açıklandığı sonucuna ulaşılmıştır. EKK tahmini sonucunda reel gelirdeki değişim ile toplam elleçlemedeki değişim arasında pozitif anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla elde edilen bulgular neticesinde, ekonomik büyüme ile konteyner taşımacılığı arasında hem kısa hem uzun dönemde bir ilişkinin var olduğu görülmektedir. Türkiye'nin sürdürülebilir bir ekonomik büyüme oranına sahip olması özellikle kısa dönemde, TEU cinsinden toplam konteyner elleçmesinin de artmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, özellikle uzun dönemde. Türkiye'de TEU cinsinden konteyner elleçlemesi artışının ekonomik büyümeyi tetiklediği ifade edilebilir. Bu bakımdan Türkiye için konteyner taşımacılığının çok önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Increasing trade volume and diversity of goods movements around the world have brought to the forefront the practical and high quality transfer of products. Today, many different products can be carried with different types of containers on the international scale. Modal transport is used in the transportation today where at least two of transport systems, i.e. road transport, rail transport, air transport, sea transport, pipelines are used. However, especially sea transport is used in international transportation that's why the containerization is called industrialization of maritime transport. In this study, primarily general information is given about container description, history of container transportation, container types, container ships, ports and handling equipment and evaluation is made about container shipping and ports in the World and in Turkey. Effects of container shipping on the economy is considerable. In order to examine the presence of this effect, relationship between container shipping and economic growth in Turkey is examined by using the quarterly data between 2004Q1–2017Q3 by means of several econometric methods. As a result of co-integration tests, the existence of a positive bi-directional relationship has been found between TEU-type total handling which represents the container transportation in the long run and real GDP (Gross Domestic Product) which represents representing economic growth. As a result of the Granger causality test -although the sign of the relationship is not clear in the short term – it has been understood that actual changes in income affect the changes in the total handling. As a result of the impulse response analyze the effect of change in real income have always positive effect on total handling except for the 5th and 6th periods; as a result of the variance degradation. 69 percentage of change in total handling is explained by variable itself and 31 percentage is explained by reel GDP. It is concluded that there is a positive meaningful relationship between the change in the real income and the change in the total handling in the result of the estimation of the OLS. Accordingly, as a result of the findings, it is seen that there is a relationship between economic growth and container transportation in both short and long terms. Having a sustainable rate of economic growth in Turkey, especially in short run will also increase total container handling in terms of TEU. Besides especially in the long run increase in total container handling in terms of TEU triggers the increase in economic growth. In this regard the container transportation have said that it is very important for Turkey.