Şevki Bey'in 25 Uşşak eserinin form ve makamsal incelenmesi
Analysis of Şevki Bey's 25 Uşşak work in terms of form and maqam
- Tez No: 512456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDENİZ EKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Şevkî Bey'in 25 Uşşak Eserinin Form ve Makamsal İncelenmesi'nin gerçekleştirildiği bu çalışma, Şevkî Bey'in bestekârlığına ışık tutması bakımından önem arz etmektedir. Bu çalışmada öncelikle Şevkî Bey'in hayatıyla ilgili erişilebilen kaynaklar taranmıştır. Araştırmalar sonucunda hayatı ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra eserlerin form ve makam analizlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için uşşak makamının tarifi yapılmış ve makamı meydana getiren dizi ve çeşniler şemalarla gösterilmiştir. Şevkî Bey'in 25 uşşak eserinin analizinin yapıldığı bu çalışmada; uşşak makamı, farklı nazariyatçıların anlatımlarıyla sunulmuştur. Böylece uşşak makamı hakkında genel bilgiler verilerek, makamın detaylı bir şekilde açıklamasının yapılması amaçlanmıştır. Üzerinde çalışılan eserlerin öncelikle makam analizleri yapılmıştır. Bu analizler çerçevesinde; eserlerin makam analizi şekil yardımıyla gösterilerek, çeşnilerin ve geçkilerin neler olduğu belirtilmiştir. Eserlerin form analizleri ise öncelikle nota üzerinde şemalar ile gösterilmiş, ardından ayrıntılı form analizleri yapılmıştır. Yapılan araştırma sonuçları kapsamında, eserlerde çoğunlukla uşşak makamının karakterine uygun olarak; Dügâh'ta Uşşak, Nevâ'da Bûselik, Segâh'da Segâh ile birlikte Ferahnâk ve Hüseyni'de Uşşak gibi çeşnilerin kullanıldığı görülmüştür. Bunun yanı sıra özellikle eserlerin meyan kısımlarında Nevâ'da Hicazlı ve Çargâh'da Nikrizli kalışların yapıldığı ortaya çıkmıştır. Yapılan form analizleri ile birlikte de eserlerin; form, biçim, melodi, ritim ve yapıları irdelenerek elde edilen bulgular paylaşılmıştır. Bu çalışma neticesinde, Şevkî Bey'in Uşşak makamını nasıl kullandığına dair veriler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has a tremendous significance in that it sheds light on Şevki Bey's being composer. In the present study, the reachable sources as to Şevki Bey's life were examined. As a result of the researches, general details regarding his life were presented. In order for the form and maqam analyses of the works to be understood better, the explanation of the uşşak maqam was made, and the concept of the scales and flavor that form the maqam was shown with diagrams. In the present study, the uşşak maqam was presented through the narrations of various theorists. Thus, the explanation of the maqam in detail was aimed by means of providing general information. Primarily, the maqam analyses of the works were carried out. Within the scope of these analyses, flavor and modulation were explained thanks to the diagrams. As for the form analyses of the works, they were indicated as musical notes using the diagrams, and comprehensive form analyses were conducted. As a result of the research, it was seen that the concept of flavor such as Uşşak in Dügah, Buselik in Neva, Segah in Segah besides Uşşak in Ferahnak and Hüseyni was benefited in the works mostly in accordance with the character of uşşak maqam. In addition, especially in the meyan parts of the works, it was seen that the tonic with maqam Nikriz in Çargah, and Hicaz in Neva was used. The findings were shared as a result of analysing the form, style, rhytm, melody and structures of the works with their form analyses. With this present study, it was aimed to present the data on how Şevki Bey's Uşşak maqam was used.