Geleneksel çüngüş ve çermik evlerinden örnek süsleme ve mimari öğeler
Sample ornamentation and architectural elemements of traditional çüngüş and çermik houses
  1. Tez No: 512537
  2. Yazar: HİDAYET MUHTAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tezin amacı Diyarbakır'ın Çüngüş ve Çermik ilçelerinde bulunan tarihi geleneksel konutları araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada Çüngüş ve Çermik tarihlerine ve coğrafyalarına değindikten sonra geleneksel Çermik ve Çüngüş evlerinden bazılarının katalogları oluşturulmuştur. Her katalogda evin genel bir tanıtımı yapılarak fotoğraflarla zenginleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Çüngüş ve Çermik evlerinin mimari ögeleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Değerlendirme ve sonuç bölümünde ise 1900'lerden sonra coğrafi bölgenin etkisi, ekonomik geçimsizlik, aile olayları, gelişen mimari çeşitlilik ya da değişen inşaat teknikleri yüzünden geleneksel mimari konutlar terk edilerek çoğu günümüze harabe şeklinde ulaşmıştır. Sağlam ulaşabilenler ise bakımsızlıktan dolayı her an yıkılma tehlikesi yaşamaktadır. Bölgenin dışarıya göç vermenin önüne geçmek için bölgedeki tarihi evlerin restore edilip turizme kazandırılması gerekir. ANAHTAR KELİMELER: Geleneksel Evler, Mimari Öğeler, Mimari Süsleme
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the historical traditional houses in Çüngüş and Çermik districts of Diyarbakır. For this purpose histories and geographies of Çüngüş and Çermik were addressed, then some of the traditional houses of Çüngüş and Çermik were catalogued. Each catalogue was enriched with general definitions of the house and pictures. In the second part of the study the architectural elements of the Çüngüş and Çermik houses were defined in detail. In the assessment and the conclusion parts of the study it is stated that due to the effect of the geographical area after 1900, financial incompatibility, family issues, growing architectural variety or changing construction techniques traditional architectural most of the houses were abandoned and left in ruins to present day. The ones, which have survived until today, are under the thread of collapsing due to lack of maintenance. Historical houses in the area should be renovated and brought to tourism in order to prevent migration from this area. KEY WORDS: Traditional Houses, Architectural Elements, Architectural Ornaments