Safiyyuddîn el-Hillî'nin hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve Bedîiyye kasidesinin incelenmesi
Safial-dîn al-Hillî's life, works, literary personality and examine of his Bedîiyye ode
  1. Tez No: 512565
  2. Yazar: MOHAMMAD SAMI JABAR ALBAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Merkezi Bağdat'ta olan Abbâsî Devleti'nin yıkılışıyla (656/1258) İslam medeniyeti kan kaybetmiş ve bu tarihten itibaren yeniden ayağa kalkmak için ilim ve edebiyat sahasında muhtelif çalışmalar başlamıştır. Bu bağlamda İslami ilimlere önem veren Memlükler sultanlığı, bazı bölgesel hükümdarlar ve edebi şahsiyetler bu dirilişe katkı sağlamıştır. Nitekim Arap dili ve edebiyatı hazinesine sahip çıkılmış ve onların ışığında yeni edebiyat ürünleri ortaya çıkmıştır. Dönemdeki edebi şahsiyetler ve eserler kadim medeniyetimizle bir bağlantı halkası teşkil edip günümüze kadar ilim mirasını bize ulaştırmıştır. Bu çalışmada, Memlükler döneminin en önemli Arap şairlerinden biri olan Safiyyuddîn el-Hillî'nin hayatı, eserleri ve edebi kişiliği ele alınmıştır. Şairin hayatı ve yaptığı seyahatler ışığında, o çağın kültürel ve edebi yaşantısına değinilmiştir. Ayrıca Arap dilinde dönemin öne çıkan özelliklerinden olan bedî' ilmi ve bundan türeyen Bedîiyyât kasidelerine ışık tutulmuş ve bunun yanı sıra Hillî'nin bedîiyye kasidesi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Islamic civilization lost blood during the fall of the Abbasid State in Baghdad (656/1258), and since that date it has begun various studies on science and literature to rise again. In this context, the Sultanate of Mamluks, some regional rulers and literary figures, who attached importance to Islamic science, contributed to this resurrection. Thus, the treasure of the Arabic language and literature was preserved and new literary products emerged in the light of them. Literary figures and works in the period constituted a connection ring with our civilization and delivered the scientific heritage to us day by day. In this study, we will examine the life, works, literary personality of the one of the best Arab poets in the Mamluks period. In the light of the poet's life and travels, the cultural and literary experience of that age was mentioned. In addition, the bedî science, which is one of the prominent features of the Arabic language in the period, and the Bediiyyât eulogies, which derive from it, have been shed light on, as well as the Bedîiyye ode of Hillî.