Ali Kâmi Akyüz ve Gündüz dergisinin incelenmesi
A study on Ali Kâmi Akyüz and Gündüz magazine
- Tez No: 512573
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UÇMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmada daha önce üzerinde durulmamış olan Ali Kâmi Akyüz (1873-1945) edebî hayatı başta olmak üzere tüm yönleriyle tanıtılacaktır. Onun, 1936-1939 yılları arasında çıkarmış olduğu Gündüz dergisinin incelenmesi de çalışmaya dâhil edilmiş, fakat bu inceleme Gündüz'de yayımlanan edebî yazılarla sınırlandırılmıştır. Ali Kâmi Akyüz, edebiyatımızın kenarda kalmış şahsiyetlerinden biridir. Edebî geçmişi köklü bir aileye mensup Ali Kâmi Akyüz, Servet-i Fünûn şairlerinden İsmail Safa'nın kardeşidir. Edebiyata olan yeteneğini fark eden ağabeyi İsmail Safa, gittiği edebî toplantılara onu da götürmüş ve onu bu yönde teşvik etmiştir. Yer aldığı edebî çevreler sayesinde edebiyata olan merakı ve yeteneği daha da artan Ali Kâmi, ilk şiirini on sekiz yaşındayken kaleme almıştır. Fakat çeşitli dergilerde yayımlanan şiirleri zamanla seyrekleşmiş ve nihayet bulmuştur. Çok yönlü bir şahsiyet olan Ali Kâmi Akyüz çeşitli sebeplerle zamanla farklı mecralara kaymış, mütercimliği ve öğretmenliği edebî hayatının önüne geçmiştir. Dârüşşafaka'da uzun yıllar öğretmenlik ve müdürlük yapmış, Fransızca ve edebiyat dersleri vermiştir. Aynı zamanda ders kitapları yazan Ali Kâmi Akyüz eğitim alanına önemli hizmetlerde bulunmuş bir eğitimcidir. Ali Kâmi Akyüz daha çok mütercim tarafıyla tanınmıştır. Genç yaşta başladığı tercüme faaliyetlerini hayatının sonuna kadar sürdürmüştür. Dünya edebiyatının seçkin eserlerini dilimize aktararak edebiyatımıza kazandırmış ve dönemin hatırı sayılır mütercümlerinden biri olmuştur. Edebiyatımızın kenarda kalmış ve unutulmuş isimlerini ortaya çıkarmak edebiyat tarihimizdeki eksikliklerin tamamlanması açısından önemlidir. Edebiyat tarihimizde üçüncü derece bir yazar olarak yer alan Ali Kâmi Akyüz'ün, yazılarıyla dönemin edebî hayatına ve tarihine ışık tuttuğu düşüncesindeyim. Ali Kâmi Akyüz'ün gerek edebî gerekse diğer alanlardaki faaliyetleriyle döneminin önemli bir aydını olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, Ali Kâmi Akyüz (1873-1945), who has not been examined before, will be introduced in all aspects, especially his literal life. An examination of Gündüz magazine published by him between 1936 and 1939 has been included in this study but, this examination has been limited with literary writings published in Gündüz magazine. Ali Kâmi Akyüz is one of the personality of our literature that was forgotten about. Ali Kâmi Akyüz was a member of family with a literary background and he is the brother of Ismail Safa who was one of the poets of Servet-i Fünûn. His brother Ismail Safa noticed his talent in literature and took him to his literary meetings and encouraged him in this direction. Ali Kâmi's curiosity and talent in literature strengthened further due to the literary environments he was in; and he wrote his first poem when he was eighteen. But although his poems were being published in various magazines, he started writing rarely in time and his poems finally came to an end. Ali Kâmi Akyüz was a multidirectional person and he tended towards different fields in time for various reasons and his profession as an interpreter and a teacher got ahead of his literary life. He served as a teacher and principal for years in Dârüşşafaka and gave French and literature lessons. Ali Kâmi Akyüz also wrote course books and he is an educator who rendered significant services in the education area. Ali Kâmi Akyüz was more known as an interpreter. He started interpreting activities in young age and continued until the end of his life. He translated and brought distinguished works of world literature to our language and literature and became one of the respectable interpreters of that time. It is important to reveal those names of our literature that are forgotten about in terms of filling in the incomplete points in our history of literature. I consider that Ali Kâmi Akyüz, playing a part in our history of literature as a third degree writer, set a light to the literary life and history of his time with his writings. It is possible to say that Ali Kâmi Akyüz is an important intellectual of his term with both his literary activities and his activities in other fields.