Mantarcılıkta otomasyon sistemleri
Automation system in mushroom growing
  1. Tez No: 133148
  2. Yazar: MEHMET FATİH CİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
I OZET DOKTORA TEZÎ MANTARCILIKTA OTOMASYON SİSTEMLERİ Me hme t Fatih C 1 N Trakya üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman s Prof.Dr »Bülent EKER 2002 -Sayfa s 101 Jüri s üye s Pro f. Dr. Poyraz ÜLSER Danışman s Prof »Dr »Bülent EKER üye s P r o f. D r. Kam il ALÎ BAS İnsan beslenmesi ndek i çeşitlilik yanında» besin değeri yüksek gıdalarının arayışlarının sürdüğü günümüzde protein yönünden zengin ürün olan mantarın doğal ortamlar dışında kontrollü ortamlarda üretilmesi hız kazanmıştır»II Mantar yetiştiriciliği doğal ortamlar dışında yapıldı ğında oldukça değişik etmenin etkisi altında kalan riski yüksek bir yet ist ir ici 1 ikt ir »Bunun sonunda yapılan işletmeci liğin her aşamasında tüm etken faktörler kontrol altında tutulmalı di r »Bu faktörlerin insan denetimi ile kontrolününde zor olduğu düşünülürse devreye otamatik kontrol elemanlarının sokulması zorunluluk olmaktadır» öte yandan uygulamada mantar yetiştiriciliğinin değişik boyutlarda yapıldığı gözlenmektedir » î İkel anlamda yapılan işletmecilikte doğal ortamın bir bakıma yapay olarak yaratıl ması sağ lanı r ken, insan gücü emeğinin yoğun olarak kullanımı ön plana çı kmaktadı r »Bu tip işletmeciliğe boru mekanı zasyon araçlarının devreye sokulması ile isletmede yapılan işlemler de insan faktörünün etkisi azaltılmaya calisi Imıştı r »Yine bu tip isletmelerde özellikle denetim elemanlarının otomatik sistemlerle donatılması mantar yetiştiriciliğinde otomasyon uygulamalarına geçisin önemini arttı rmıştı r » özellikle elek tronik teknolojisindeki hızlı gelişim mantar yetiştiricili ğinde etki eden bazı faktörleri (nem» ısı» vb»»!) otomatik olarak kontrol etmeye olanak vermektedir »Ancak uygulamada bu tip bir yetiştiriciliğin özellikle maliyet arttırıcı olması nedeniyle henüz tercih edilmediği de bir gerçektir» Bu araştırmada mantar yetiştiriciliği ülkemiz gerçeği içinde dikkate alınarak üç değişik isletme modeli içinde araştı rı Imıstı r »Elde edilen verilerle modern anlamda otomas yonu uygun bir işletmeciliğin temel unsurları ortaya konulma ya çalışılmıştır»
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Ph D Thesis AUTOMATION SYSTEM IN MUSHROOM GROW INS Mehmet Fatih CİN Trakya University The Instutie of Naturel and Applied Sciences Agricultural Machinary Mainscience Section Supervisor sProf »Dr.Bülent EKER 2002. Pages 101 Ju r y s P r o f » D r » Poy r a z ÜLGER Pro f. Dr. Bü lent EKER Prof »Dr »Kami 1 ALÎ BAS Growing mushroom, which is rich in protein content» in controllable environments except the natural growing conditi ons has been increasing recently for the purpose of seeking variable and nutritions foods for human nutrition»IV Mushroom growing in controlled conditions is a highly risky operation under the effect of many different veryables. In addition, all the effective factors should be in control in every stage of the management «Consider i ng the difficulty of controlling these factors by human being» putting automatic control elements in charge seems to be a mandatory need» On the other hand, it is being observed that mushroom growing is applied in many different ways. In conventional mushroom growing conditions where natural mushroom growing conditions are artificially created, intensive labor is required »Labor required in this type of mushroom farms has been aimed to decrease by using pipe mechanisation tools. Using automatic control systems in this type of farms has increased the significance of transforming from conventional mushroom growing systems into automatically controlled modern growing systems. Espec ial ly the rapid development in electro nics has maintained efficient controls of factors such as moisture, temperature etc. effective in mushroom growing. However, it is also a fact that application of automatic control units in mushroom growing is not common as these apparatus are not inexpensive. In this study, mushroom growing has been investigated in three different farm models considering the facts of our country.Basic aspects of management of modern mushroom growing including automation have been aimed to find aut with the data obtained from this study.