Intersecting interventions of global and regional powers in the Syrian Civil War: Motives, methods, and timing
Suriye iç Savaşı'nda küresel ve bölgesel güçlerin kesişen müdahaleleri: Nedenler, yöntemler ve zamanlama
  1. Tez No: 512576
  2. Yazar: İNCİ BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER AKDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Arap Ayaklanmalarının Suriye'ye yayılmasının ardından Suriye muhalifleri ve hükümeti arasında bir iç savaş patlak vermiştir; bunun sonucunda binlerce insan hayatını kaybetmiş, yaralanmış ve yerinden edilmiştir. Suriye İç Savaşı, Suriye toprakları üzerinde hak iddia eden çeşitli yerel silahlı grupların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Aynı zamanda dünya, Suriye'deki çatışmalarda küresel ve bölgesel aktörlerin diplomatik, ekonomik ve askeri araçlarla çoklu-müdahalelerine tanık olmuştur. Bu tez, Suriye'ye Rusya, ABD, Türkiye ve İran tarafından gerçekleştirilen müdahalelere odaklanmakta ve mevcut/potansiyel bir müdahalenin diğerlerinin motivasyonları, yöntemleri ve zamanlaması üzerindeki etkisini, diğer bir deyişle müdahaleciler arasındaki etkileşimi göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışma bunu gerçekleştirmek için, müdahalecilerin müdahale etmedeki motivasyonlarını (öz-çıkar ve/veya insani kaygılar), kullandıkları yöntemleri (tek taraflı veya çok taraflı, taraflı veya tarafsız, diplomatik-ekonomik veya askeri) ve müdahalelerinin zamanlamasını açıklamaktadır. Çalışmanın sonucu, her bir aktörün diğerlerinin motivasyonlarını, yöntemlerini ve zamanlamasını değiştirebilme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Nitekim bahsi geçen dört ülkeden hiçbirinin diğerlerinin müdahale tercihlerinin etkisinden bağışık olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Following the spread of the Arab Uprisings to Syria, a civil war broke out between Syrian opponents and government; consequently, thousands of people have died, injured, and been displaced. The Syrian Civil War paved the way for the emergence of various local armed groups which have claims over the Syrian territory. In the meantime, the world has witnessed multiple-interventions of global and regional actors in the conflict in Syria through diplomatic, economic and military means. This thesis focuses on the interventions in the conflict in Syria by Russia, US, Turkey, and Iran and aims to show the impact of a current/potential intervenor on the others' motivations, methods, and timing, in other words interaction among intervenors. To do this, this study explains the motivations of intervenors to intervene (self-interest and/or humanitarian concerns), the methods they used (unilateral or multilateral, biased or neutral, diplomatic-economic or military), and the timing of their interventions. The result of the study indicates that each actor has ability to change the others' motivations, methods, and timing of intervention. Indeed, it is seen that neither of the aforementioned four countries was immune from the impact of the others' intervention preferences.