Vladimir Putin ve Beşar Esad Dönemi Rusya-Suriye ilişkilerinin neoklasik realizm perspektifinden analizi
Vladimir Putin and Bashar al-Assad Era Russia–Syria relations: An analysis from the perspective of neoclassical realism
  1. Tez No: 981659
  2. Yazar: ALMAS KILYM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OSMAN ÇATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Rusya-Suriye ilişkileri, Vladimir Putin ve Beşar Esad döneminde stratejik bir ortaklık çerçevesinde gelişmiş olup, dış politika kararları uluslararası sistemin yapısal koşulları, liderlerin algıları, devlet içi dinamikler ve stratejik çıkarların birleşimiyle şekillenmiştir. Bu süreçte Rusya, Suriye'deki iç savaşa müdahale ederek güç dengesini rejim lehine etkilemiş ve uluslararası arenada prestijini artırmayı hedeflemiştir. Beşar Esad rejimi ise, rejiminin güvenliğini sağlamak ve varlığını devam ettirmek amacıyla Rusya'ya yönelmiştir. Tezin temel amacı, iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihsel ve sistemsel temellerini, dış politika stratejilerini, askeri müdahaleleri ve yönetim destek süreçlerini Neoklasik Realizm perspektifiyle açıklamaktır. Bu çalışma, 2000 yılında Vladimir Putin ve Beşar Esad döneminde başlayan Rusya-Suriye ilişkilerini incelemekte, 2015'teki Rus askeri müdahalesiyle Suriye iç savaşının dinamiklerini açıklamakta, 2022'de Ukrayna savaşı ile değişen güç dengelerini değerlendirmekte ve 2024 yılında Beşar Esad rejiminin çökmesiyle ortaya çıkan yeni durumu ele almaktadır. Bulgular, Rusya-Suriye ilişkisinin lider algıları, iç politika dinamikleri ve uluslararası sistemin yapısal etkileriyle belirlendiğini göstermektedir. Rusya'nın müdahalesi, Orta Doğu'daki güç dengelerini dönüştürmüş ve Moskova'ya küresel düzeyde etkin bir aktör olma imkânı sağlamıştır. Ancak Ukrayna savaşı, Rusya'nın kaynaklarını büyük ölçüde kaydırması sonucunda Suriye'deki stratejik etkinliğini sınırlandırmış ve bu durum, Beşar Esad rejiminin uzun vadeli güvenliğini garanti edememiştir. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Arap Baharı ile birlikte ülkesinde ortaya çıkan değişim taleplerini karşılamamış ve yükselen muhalif güçleri bastırmak için Rusya'nın askeri desteğini istemek zorunda kalmıştır. Bu askeri müdahale Suriye iç savaşında devlet güvenliğini sağlamaktan öte, Beşar Esad rejiminin güvenliğini sağlamayı amaçlamıştır. Sonuç olarak, Rusya-Suriye ilişkileri 2000-2024 döneminde çok boyutlu bir etkileşim olarak değerlendirilmiş; askeri, diplomatik ve politik unsurların bir arada ele alınması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The relations between Russia and Syria during the leadership of Vladimir Putin and Bashar al-Assad have evolved within the framework of a strategic partnership shaped by the interplay of international systemic conditions, leadership perceptions, domestic dynamics, and strategic interests. Russia's military intervention in the Syrian civil war, while aiming to enhance its international status and prestige, tipped the balance of forces in favor of the Assad regime. For Bashar al-Assad, reliance on Russia became essential to ensure regime security and survival. This thesis analyzes the historical and systemic foundations of bilateral relations, foreign policy strategies, military interventions, and regime-support mechanisms through the lens of Neoclassical Realism. Covering the period from 2000 onward, it examines the consolidation of relations under Putin and Assad, the dynamics of the Syrian civil war following Russia's 2015 military intervention, the shifting balance of power after the 2022 war in Ukraine, and the implications of the collapse of the Assad regime in 2024. Findings indicate that Russia–Syria relations were shaped by the intersection of leadership perceptions, domestic political factors, and structural constraints of the international system. Russia's intervention transformed the regional balance of power and reinforced Moscow's global influence; however, the war in Ukraine redirected substantial resources away from Syria, ultimately limiting Russia's strategic effectiveness and leaving Assad's long-term security unguaranteed. The study concludes that Russia–Syria relations between 2000 and 2024 represent a multidimensional interaction that requires an integrated analysis of military, diplomatic, and political factors.