Validating aspects of a reading test
Bir okuma sınavının bazı yönlerden geçerlemesi
  1. Tez No: 512575
  2. Yazar: ZEYNEP AKŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu çalışma, tamamlayıcı karma yöntemlerle bir okuma sınavının bağlam, bilişsel ve notlama geçerliğini araştırmıştır. Öncelikle, okuma sınavının kurgusu bilişsel süreç modeli kullanılarak tanımlanmış ve kurgunun kriterleri sınav tanımlamaları dosyasında sunulmuştur. İkinci olarak, sınavın bilişsel geçerliği için sınav sorularına cevap verme sırasında etkinleşen bilişsel süreçler geçmişe dönük anımsama ve sınav anında içebakış yöntemleri ile incelenmiştir. Verilerin analizi ile sınav sorularının sınav dışındaki ortamlarda uygulanan okuma biçimlerini yansıtıp yansıtmadığına karar verilmiştir. Son olarak, notlama geçerliği madde analizleri ile incelenmiştir. Bulgular, sınananların sınav performansının hedef ortam için genelleştirilebileceğini göstermiştir: Sınav soruları gerçek hayatta okumaya benzer süreçlerin etkinleştirilmesini gerektirmiştir. Ayrıca, sınav sorularının kriterlerinin hedef kitle için uygun düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Son olarak, notlama geçerliği açısından, maddelerin çoğunun parametreleri yeterli bulunmuştur. Bu çalışma ve bulgularının önemli çıkarımları vardır. Kurumsal düzeyde sonuçların sınama uygulamalarını iyileştirmeye yönelik çıkarımları vardır: sosyal bilişsel çerçeve sınav geliştirmenin her aşamasında sistematik bir yöntem sunmakta ve geçerlik kanıtı oluşturulmasını desteklemektedir. Ayrıca, sınav sonuçları sınananların okuma becerisini güvenilir bir şekilde yansıttığından, okuma becerisinin öğretiminde de olumlu etkisi olacaktır. Kuramsal altyapısı güçlü, ve araştırmalar ile belirlenmiş ihtiyaçlara cevap veren bir eğitim sistemi öğrencilerin akademik okuma için gerekli becerileri elde etmesine yardımcı olur. Sonuçların kuramsal düzeyde çıkarımı da vardır: anadilde okuma için hazırlanan bir bilişsel süreç okuma modeli, ikinci dilde okumayı tanımlamada ve okuma becerisini sınamada başarıyla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated three aspects of validity (i.e., context, cognitive and scoring) of a reading test: First, the reading test construct was defined based on the cognitive processing model and its criterial features were presented in the test specifications. Secondly, to establish cognitive validity, the cognitive processes that were activated during test taking were investigated through retrospective and introspective verbal data. The results revealed whether the test elicited behavior reflective of reading activities beyond the testing situation. Finally, the scoring validity of the test was examined through item analysis. The findings revealed that the performances were generalizable: the tasks elicited behavior similar to those in real-life reading, and that the criterial parameters of the test were at an acceptable level for the intended population. Moreover, the majority of the item parameters were within the expected ranges. This study and its findings have important implications. At the organizational level, the results have implications for improvement in testing practice: the sociocognitive framework provides a systematic approach and encourages the generation of evidence for validity at all stages of test development. Moreover, test scores that reliably reflect test takers' ability on relevant aspects of reading help improve reading instruction. Instruction that is grounded in theory and supported with established needs can help students be equipped with skills required for successful academic reading. Implications at the theoretical level are: The cognitive processing reading model, which was originally based on L1 reading, successfully defines L2 academic reading within the context of this study.