Turist rehberlerinin stresle başa çıkma tarzları ile mizah tarzları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between tourist guides' coping styles with stress and humor styles
- Tez No: 512593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Turist rehberleri, ülke içinden veya ülke dışından gelen, yerli veya yabancı turistlere ülkenin doğal, kültürel, tarihi ve sosyal değerlerini onların belirledikleri dillerde anlatarak, ülkeyi en iyi şekilde temsil eden kişidir. Turizm olgusunun en önemli yapı taşlarından biri olan turist rehberleri, ülkenin turizm imajının ve ekonomisinin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadırlar. Turist rehberliği mesleğinin farklı kültürlerle tanışmak, farklı yerleri gezip görebilme imkânı gibi olumlu özellikleri barındırmasının yanı sıra, düzensiz ve uzun çalışma saatlerinin olması, sürekli bir iş olmaması, mesleğe karşın tehditlerin var olması gibi olumsuz özellikleri de beraberinde barındırmaktadır. Bu durum ise turist rehberlerinin stres yaşamalarına neden olmaktadır. Bu noktada, turist rehberlerinin stresle başa çıkma tarzlarının ve sahip oldukları mizah tarzlarının belirlenmesi, memnuniyet düzeyi yüksek ve başarılı bir turun gerçekleşmesi açısından önemlidir. Beş ana bölümden oluşan bu araştırmanın ilk bölümde, giriş ana başlığı altında araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımı ve sınırlılıkları ile araştırmada geçen kavramlara yönelik tanımlar yer almaktadır. İkinci bölümde, ilgili alanyazın yer almaktadır. Kuramsal çerçevede stresle başa çıkma tarzları ve mizah tarzları kavramları incelenmiş, aynı zamanda ilgili araştırmalar bölümüne de yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın modeli, örneklem ve evreni, veri toplama tekniği ve aracı ve veri toplama sürecine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırmanın bulguları ve yorumları, beşinci bölümde ise bulgular doğrultusunda elde edilen sonuçlar ve bu sonuçlara yönelik öneriler sunulmaktadır. Araştırmanın verileri, anket tekniğiyle toplamış ve istatistiksel analizler ile değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların stresle başa çıkma tarzları ile mizah tarzları arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, mizah tarzları ile stresle başa çıkma tarzları arasında ise düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bu doğrultuda stresle başa çıkabilen turist rehberlerinin, başa çıkamayan turist rehberlerine göre mizah tarzlarını daha fazla kullandıkları görülmektedir. Stresle başa çıkma tarzlarını en çok etkileyen faktörün boyun eğici yaklaşım olduğu, mizah tarzlarını en çok etkileyen faktörün ise kendini geliştirici mizah faktörü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourist guides are the person who explains the natural, cultural and social values of a country to domestic or foreigner tourists by representing his/her country in best by using foreign languages. Tourist guides who are the one of the important milestones of tourism concept, play a crucial role to improve tourism image and economy of a country. Besides meeting with new cultures, exploring new places and so many positive advantages, tourist guiding also includes the disadvantages of long-flexible working hours, temporary employment, threats against the job. These reasons lead to an inevitable stress and pressure on tourist guides. In this manner the determination of stress handling and humor style of tourist guides, is important to realize a pleased and successful tour. The research consists of five main sections. In the first section, the research problem, the target of the research, the importance of the research, assumptions and limitations of the research, and definitions regarding the concepts are described under introduction title. In the second section, how to handle stress and humor-style-concepts are viewed by the hypothesizes in the literature, and additionally mentioned in the related researches section. In the third section, the model of the research, the sample data, the data collection technic and tool and process of data collection are explained. In the fourth section, the findings of the research are interpreted. In the final section, the final conclusions which are derived by the empirical findings are explained and suggestions regarding the empirical results are mentioned. The data of the research are collected via survey method and evaluated by statistical analyzes. The empirical results demonstrates that there is a mid-level significant relationship between coping styles with stress and humor styles of the subjects; however the relationship between humor styles and coping styles with stress are low-level significant. Therefore, the tourist guides who can handle stress use humor styles more than the tourist guides who can not handle stress as much as others. The results also shows that the main factor that affects stress-handling mostly is submissions level, and the main faction factor that affects humor-styles mostly is self-improving attitude.