Türkiye hentbol milli takım kampına katılan sporcuların boş zaman değerlendirme davranışlarının öznel iyi oluşları üzerindeki etkisi
Impact of leisure behaviours on subjective well being of athletes participated in Turkish national handball team camp
  1. Tez No: 512647
  2. Yazar: SELAMİ KARUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Öznel iyi oluş, insanın sahip olduğu olumlu, olumsuz duygulara ve yaşamdan aldığı doyuma ilişkin olarak yaptığı öznel bir değerlendirme olarak tanımlanmaktadır. Tez çalışmasında Türkiye Hentbol Milli Takım kampına katılan sporcuların boş zaman değerlendirme davranışlarının öznel iyi oluşları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada veriler anket tekniği ile 2016-2017 yılında kampa katılan sporculardan toplanmıştır. Verilerin analizi için regresyon analizi kullanılmış ve bu amaçla 6 adet model kurgulanmıştır. Araştırma sonucunda kampa katılan sporcuların sağlıklı olmak için etkinliklere katılmalarının öznel iyi oluşları üzerinde önemli ölçüde etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca etkinliklere katılımdan elde edilen psikolojik ve eğitim ve sağlığa ilişkin faydaların da sporcuların öznel iyi oluşları üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Subjective well-being is defined as a subjective assessment of positive, negative emotions that the person has and the satisfaction she/he receives from his life. In this thesis, the impact of leisure time behaviours on subjective well being of the athletes participatied Turkısh Natıonal Handball Team camp was tried to analyzed. The data were collected from the athletes who participated in the camp in 2016-2017. The regression analysis was used for the analysis of the data and 6 models were designed for this purpose. Results of the research indicated that athletes do leisure time activities in order to gain health and this mainly effects their subjective well being. In addition, the psychological and educational and health-related benefits obtained from leisure time activities found to have impact on the subjective well-being of the athletes.