The impact of interest on income inequality: An empirical investigation
Faizin gelir adaletsizliği üzerindeki etkisi: Ampirik bir inceleme
- Tez No: 512646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Faizin gelir adaletsizliği üzerindeki etkisinin; 26 ülkenin 1998-2014 yılları arasındaki verileri kullanılarak ve reel faiz oranı ve devletin faiz ödemelerinin Gini katsayısı ve 10%luk gelir gruplarının gelirden aldıkları paylar üzerinde yaptığı etki ile ölçüldüğü bu çalışmada, hem reel faiz oranlarının hem de faiz ödemelerindeki artışların Gini katsayısını arttırarak ve alt ve orta gelir gruplarından üst gelir gruplarına gelir transferi yaparak gelir adaletsizliğini arttırdığı ve dolayısıyla toplumsal refahı azalttığı gözlemlenmiştir. Gelir transferlerinin genel olarak alt %60'tan üst %10'a doğru gerçekleştiği gözlenen bu çalışmada faizin alt ve orta gelir grupları üzerindeki sömürücü etkisi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of interest on income inequality is measured through the effect of real interest rate and the interest payments of the government on Gini index and income shares of income decile groups. By using a sample which includes the data of 26 countries between 1998-2014, we concluded that increases in both real interest rates and interest payments increases income inequality by increasing Gini coefficient and transferring a proportional income from the bottom and middle income groups — generally from bottom 60% — to the top decile and thus reducing social welfare, as this study reveals the exploitative nature of interest on the poor.