Bizans imparatorluğu, Romania'daki Latin hakimler ve Türkler arasındaki siyasi ilişkiler (1204-1453)
Political relationships between Byzantine Empire, Latin sovereigns in Romania and the Turks (1204-1453)
  1. Tez No: 512653
  2. Yazar: CANER TOGAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Dördüncü Haçlı Seferi'nden sonra Bizans İmparatorluğu çöktü ve Romania tarihi açısından yeni bir dönemi başladı. Bizans toprakları üzerinde birtakım Latin hakimler ve mirasçı Rum devletler ortaya çıktı. 13. yüzyılın büyük çoğunluğunda Rum devletleri Bizans İmparatorluğu'nun restorasyonunu gerçekleştirmek, Latinler de buna mani olmak için mücadele etti. Ancak 57 yıl sonra İstanbul'u Latinlerden geri alan İznik İmparatorluğu bu mücadeleden galip çıkan taraf oldu. Öte yandan Latinlerle mücadeleye devam eden Bizans İmparatorluğu 14. yüzyılın başlarında Anadolu'daki topraklarını Türklere kaybetti. Çünkü imparatorluğun ihmalkârlığı ve kötü politikaları Batı Anadolu'da birtakım Türk beyliklerinin ortaya çıkmasına imkan vermişti. Bu beylikler Bizans arazilerini fethetmekle kalmayıp Romania'daki Latinlere ait liman ve kentlere saldırdılar. Özellikle Aydın ve Menteşe beylikleri söz konusu Türk akınlarına öncülük ettiler. Hem batıdaki hem doğudaki rakiplerinin saldırıları karşısında zayıflayan Bizans İmparatorluğu, iç savaşlarla birlikte tamamen güçten düştü. Böylece düşmanlarına karşı mücadele edebilmek için müttefiklerinin yardımlarına dayanan bir devlet haline geldi. Nitekim Osmanlı Devleti 14 yüzyılın ortalarında imparatorluğun Avrupa arazisine adımını atarken Bizans İmparatorluğu'nun ona karşı koyacak gücü yoktu. Böylece Bizans İmparatorluğu 15. yüzyılın ortalarına kadar yavaş yavaş topraklarını Osmanlı Devletine kaybetti ve vassal devlet statüsüne kadar düştü. İmparatorluk nihayetinde 1453 yılında İstanbul'un son kez düşüşü ile tarih sahnesinden çekildi.
Özet (Çeviri)
After the Fourth Crusade, Byzantine Empire collapsed and a new era started in the history of the Romania. Several Latin sovereigns and Roman states which were heirs of the Byzantium Empire established in the Byzantine lands. In the great part of the thirteenth century, Roman states endeavored to accomplish restoration of the Byzantine Empire and Latins aimed to restrain their intentions. But the Empire of Nicaea, which recaptured Constantinople from Latins 57 years later, was the winner of the struggle. On the other hand Byzantine Empire continued to struggle with Latins, lost its territories in western Anatolia to Turks in the early years of fourteenth century. Because negligence and bad policies of the empire led to establishment of the various Turkish Emirates in western Anatolia. These Emirates not only conquered the Byzantine lands but also they successfully attacked the ports and the cities in Romania belonging to Latins. Especially emirates of Menteshe and Aydin pioneered the so-called Turkish invasions. Byzantine Empire, weakened by both western and eastern rivals, completely fell into a decline. So that it became a state that depended on its allies to withstand against its enemies. When Ottoman State begun to invade European lands of the empire in the mid-fourteenth century, Byzantine Empire has no power to resist their invasion. In the end, Byzantine Empire gradually lost its territories to Ottoman State until the mid-fifteenth century and it was reduced to the level of a vassal state. The Empire finally collapsed after the final fall of Constantinople in 1453.