Amino-imidazopiridin iskeleti için yöntem geliştirilmesi ve türevlerinin antiproliferatif etkilerinin belirlenmesi
Development of method for amino-imidazopyridine skeleton and determination of antiproliferative effects of these derivatives
  1. Tez No: 512652
  2. Yazar: DİLEK GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSRAFİL TOZLU, DOÇ. DR. NURETTİN MENGEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yeni imidazopiridin türevleri çok basit bir yolla sentezlendi ve daha sonra LN-405 hücrelerine karşı sitotoksik etkisine tabi tutuldu. Bileşiklerden ikisi, 10 ve 75 M konsantrasyonlarda LN-405 hücre hattı üzerinde antiproliferatif etki sergiledi. WS1 üzerinde öncü bileşiklerin güvenlik deneyleri gerçekleştirildi ve 480-844 M olarak IC50 değerleri hesaplandı. LN-405 hücre hattı öncü bileşikler ile inkübe edildi ve daha sonra Comet yöntemi ile DNA hasarı test edildi ve Flow sitometri kullanılarak hücre döngüsü üzerindeki etkisi incelendi. Bu iki testin sonuçları, her iki öncü bileşiğin hücrelerin G0/G1 fazını etkilediği ve sentez fazına ulaşmalarını engellediği görüldü. Sentezlenen moleküllerin BB (kan-beyin bariyeri) ve Caco-2 geçirgenliği teorik olarak hesaplandı ve öncül moleküllerin oral olarak alınması durumunda sentezlenen imidazopiridin türevlerinin mide-bağırsak zarından ve kan-beyin bariyerinden geçebileceği tahmin edilmekedir.
Özet (Çeviri)
The new imidazopyridine derivatives were synthesized in a very simple way and then examined for cytotoxic effect against LN-405 cells. Two of the compounds exhibited an antiproliferative effect on the LN-405 cell line at 10 and 75 μM concentrations. For the precursor compounds, safety assays were performed on WS1 and IC50 values were calculated to be 480-844 M. LN-405 cell line was incubated with precursor compounds and then DNA damage was tested by the Comet method and the effect on the cell cycle was examined using Flow cytometry. The results of these two tests show that both precursor compounds affect the G0/G1 phase of the cells and prevent them from reaching the synthesis phase. The synthesized molecules were identified as BB (blood-brain barrier) and Caco-2 permeability was calculated and orally taken imidazopyridine derivatives were found to pass through the gastrointestinal membrane and through the blood-brain barrier.