Çocuklarda alerjik olmayan rinit için risk faktörleri ve alerjik rinit ile karşılaştırılması
Risk factors of nonallergic rhinitis and comparison with allergic rhinitis in children
  1. Tez No: 512671
  2. Yazar: BAŞAK UYGUN AĞIREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
UYGUN AĞIREL, B. Çocuklarda alerjik olmayan rinit için risk faktörleri ve alerjik rinit ile karşılaştırılması. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir 2018. Rinit, başlıca burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı ve hapşırma gibi yakınmalar ile karakterize, nazal mukozanın inflamatuvar bir hastalığı olup alerjik ve alerjik olmayan tiplere ayrılır. Bu çalışmada, toplum sağlığında önemli bir yere sahip olan rinit tiplerine yol açabilecek risk faktörlerini araştırmayı ve bu rinitlerin özelliklerini birbirleriyle karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya 102 alerjik rinit (AR) (41K/61E) ve 108 alerjik olmayan rinit (NAR) hastası (52K/56E) dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri ve rinit semptomlarının nitelikleri ile deri prick, pediatrik phadiatop inhalen, serum total IgE ve eozinofil tetkiklerinin sonuçları kaydedilip hastalara rinit risk faktörlerini değerlendiren bir anket uygulandı.
Özet (Çeviri)
UYGUN AĞIREL, B. Risk factors of nonallergic rhinitis and comparison with allergic rhinitis in children. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Master Thesis in Medicine, Eskişehir, 2018. Rhinitis is an inflammatory disease of the nasal mucosa characterized by rhinorrhoea, nasal blockage, nasal itching and sneezing, and classified as allergic and nonallergic types. In this study, we aimed to investigate the risk factors that could lead to types of rhinitis which have an important role in community health and to compare the characteristics of these rhinitis types with each other. 102 allergic rhinitis (AR) (41 female/61 male) and 108 nonallergic rhinitis (NAR) (52 female/56 male) patients were included in the study. Demographic features of the patients, characteristics of rhinitis symptoms, results of skin prick, pediatric phadiatop inhalant, serum total IgE and eosinophil tests were recorded and a questionnaire was applied to evaluate the risk factors of rhinitis.