Yardımcı üreme teknikleri ile elde edilmiş insan embriyolarında implantasyon öncesi morfokinetik gelişim parametreleri ile anöploidi ilişkisinin time lapse teknolojisi kullanılarak incelenmesi
- Tez No: 512673
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Son yıllarda dinamik embriyo kültüründe gerçekleştirilen çalışmalar, embriyo morfokinetik parametrelerine göre yapılan embriyo seçimlerinin gerek laboratuvar gerekse klinik sonuçlar açısından faydalı olduğunu işaret etmektedir. Gebelik başarısı yüksek embriyo seçilebilmesi özelliğinin yanında morfokinetik değerlendirmenin embriyonun kromozom komplementini yansıtıp yansıtmadığı da son dönemde en sık tartışılan konulardan biridir. Bu yönde elde edilebilecek tekrarlanabilir ve güvenli bir bulgu halen girişimsel olarak gerçekleştirilen PGT-A uygulamalarına duyulan ihtiyacı da büyük oranda azaltabilecektir. Bununla birlikte güncel literatürde bu konuda az sayıda çalışmada çelişkili sonuçlar vermektedir. Bu tez çalışmasına 2013-2015 yılları arasında Bahçeci Fulya Tüp Bebek Merkezine başvuran ileri kadın yaşı, tekrarlayan implantasyon başarısızlığı, tekrarlayan düşük kayıpları nedeni ile PGT-A yöntemi uygulanan 77 vaka ve bu vakaların uygulama sırasında dinamik embriyo kültürü kapsamında büyütülerek morfokinetik analizleri gerçekleştirilen ve embriyo biyopsisi sonrasında kapsamlı kromozom analizi gerçekleştirilen 136 blastosist dahil edildi. Çalışma kapsamında her bir embriyo için kaydedilmiş olan tPB2,tPNa,tPNf, t2, t3, t4, t5, t6, t7, t8, t9+, tM, tSB, tB, tEB ve tHB morfokinetik parametreleri ile kromozomal yapıların ilişkisi öploid ve anöploid gruplar halinde retrospektif olarak karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hasta grubunda kadın yaşı ortalaması 37,4±4,6, önceki deneme sayısı ortalaması 3,6±2,1 ve alınan ortalama oosit sayısı 9,7±4,2 idi. 43 öploid ve 93 anöploid embriyonun gruplanması sonrası incelenen morfokinetik parametrelere göre gruplar arasında gerek erken ve gerekse geç klivaj sürecindeki parametrelerin ortalamaları arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. Çalışmamıza ait sonuçlar mevcut klinik ve laboratuvar şartlarında literatürde yayınlanmış mevcut modellemelere göre öploid/anöploid ayrımının tatmin edici bir düzeyde yapılamayacağı yönünde bir veri sunmaktadır. Bununla birlikte mevcut çalışmaya benzer bir yaklaşımla izole PGT-A endikasyonları ile daha fazla sayıda hasta ve embriyo kullanılarak yapılacak yeni analizler bu konuda yeni ve faydalı bir modelleme yapılabilmesine imkân sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Recent studies involving dynamic embryo culture indicate that embryo morphokinetic-based embryo selection can be beneficial not only for embryology laboratory outcomes but also clinical results. Besides its ability to select the embryo with the highest implantation potential, whether morphokinetic-based embryo selection can reflect the chromosomal complement of an embryo is nowadays one of the mostly debated topics. Any safe and reproducible results that can be obtained on this issue can considerably decrease the need to apply invasive procedures such as PGT-A. However, number of studies on this topic in contemporary literature is scarce and existing papers usually present conflicting results. In this thesis work, a total of 77 case performed between 2013 - 2015 in Bahceci Fulya IVF Centre and their 136 blastocyst-stage embryos which had been cultured in dynamic embryo culture, scored by embryo morphokinetics, biopsied and analyzed by comprehensive chromosomal screening due to the indications of advanced maternal age, repeated implantation failure and recurrent pregnancy loss have been included. During the course of embryo development, each embryo was scored for tPB2,tPNatPNf, t2, t3, t4, t5, t6, t7, t8, t9+, tM, tSB, tB, tEB and tHB morphokinetic parameters and their relations with the embryo's chromosomal structure by euploidy and aneuploidy groups have been compared retrospectively. In the study group, mean female age was 37.4±4.6, mean number of previous trials was 3.6±2.1 and mean number of oocytes retrieved was 9.7±4.2. After grouping 43 embryos as euploid and 93 embryos as aneuploid, means of each morphokinetic parameters compared between groups did not show and statistically significant difference neither in early- nor in the late-cleavage divisions. Our findings in this study indicate that, under the same laboratory and clinical conditions, a successful modelling based on euploidy/aneuploidy status of embryos cannot be satisfactorily done. However, in a similar experimental setting, a successful modelling may be achieved by utilizing isolated PGT-A groups together with a much higher number of patients/embryos.