Na- bentonitten nanobentonit eldesi ve spud çamurlarında kullanılabilirliği
Na- bentonite production of nanobentonide and usability in spud rotation
- Tez No: 512694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasının konusu,“Sodyum Bentonitten Nanobentonit Eldesi Ve Spud Tip Sondaj Çamurlarında Kullanılabilirliği”üzerinedir. Çalışma kapsamında Tokat- Reşadiye bölgesine ait farklı boyutlara indirgenmiş TSE EN ISO 13500 standardına uygun sondaj çamurlarında kullanılan sodyum bentonit kilinin sondaj çamurunda oluşturduğu etkiler incelenmiştir. Sodyum bentonit kili öğütme işlemine tabi tutularak ve üç farklı boyutta sodyum bentonit öğütülmüştür. Yapılan işlemler sonucunda sodyum bentonit 75 mikron altı, 25 mikron altı ve 1 mikron altı olarak 3 farklı boyutta öğütülmüştür. Üretilen farklı boyutlardaki bentonit kullanılarak İskenderun Teknik Üniversitesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Sondaj Laboratuvarında sondaj çamur numuneleri hazırlanmıştır. Hazırlanan sondaj çamurlarının reolojik, filtrasyon ve kimyasal analizleri yapılarak tane boyutunun sondaj çamurunun özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is on“Availability of Sodium Bentonite in Nanobentonite Plant and Spud Type Drilling Mud”. The effects of Tokat Reşadiye region sodium bentonite kiln used in drilling muds according to TSE EN ISO 13500 standard reduced to different sizes in drilling mud have been investigated. The sodium bentonite shaft was milled and milled with sodium bentonite in three different sizes. As a result of the operations carried out, sodium bentonite is milled in 3 different sizes, below 75 microns, below 25 microns and below 1 micron. Drilling sludge samples were prepared in the drilling laboratory of İskenderun Technical University Petroleum and Natural Gas Engineering Department using different sizes of bentonite produced. The rheological, filtration and chemical analyzes of the prepared drilling muds were carried out to investigate the effects of grain size on the characteristics of the drilling mud.