Static analysis of two seater extended range electric vehicle
Menzili iyileştirilmiş iki kişilik elektrikli aracın statik analizi
- Tez No: 512695
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Elektrikli araçlar, son zamanlarda içten yanmalı motorlara cazip bir alternatif olarak görülmeye başlandı. Sera gazı emisyonlarının azaltımı noktasında elektrikli araçlar önemli rol oynayacaktır. Bununla beraber hem yakıt tüketiminin hem de emisyonların azaltılmasının en önemli aşaması daha hafif araçlar üretmektir. Araç şasisi, taşıtın dinamik davranışı üzerindeki çok yönlü rolü nedeniyle, araç yapısının en önemli elemanlarından biridir.Özellikle şasinin ağırlık azaltımı konusunda ciddi potansiyeli mevcuttur. Bu çalışma, iki koltuklu prototip elektrikli araç şasisinin tasarımını ve geliştirilmesini sunmaktadır. Ana hedefler, ağırlığın azaltılması için uygun tasarımı kapsamında yeni bir şase tasarımı, doğru malzeme seçiminin yapılması, şasinin pil modülü bölmesine kolaylıkla takılıp çıkarılabilen bir akü modülünün tasarlanması ve nihayetinde tüm yapının statik analize dayanan şasi deformasyonunu değerlendirmektir. Araç ile ilgili tasarımlar ve analizler Catia V5 R20 yazılımı ile yapılmıştır. Şasi için AL6061, ST-37 ve karbon fiber malzemeleri tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical driven vehicles are becoming an attractive alternative to combustion engine cars. Electric vehicles will play quite an important role in reducing emissions in the future. One of the most effective ways for reducing fuel consumption and emissions can be achieved by reducing weight of the vehicle. The vehicle chassis is one of the most important components of vehicle structure because of its versatile role on the dynamic behavior of the vehicle. There is a great potential for weight reduction of the chassis. This study presents the design and development of a two-seat prototype electric vehicle chassis. The main objectives are designing a battery module that can be easily attached and detached to the battery module compartment of the chassis, designing a new chassis model and ultimately evaluating the chassis for deformation based on static analysis of the entire structure. Vehicle designs and analyzes were done with Catia V5 R20 software. AL6061, ST-37 and carbon fiber materials are preferred for chassis.