Endüstriyel nişasta atıklarından hidroksietil nişasta sentezi, karakterizasyonu ve kullanım alanlarının araştırılması
Synthesis and characterization of hydroxyethyl starch, and obtaining starch from waste and investigation of use in industry
  1. Tez No: 512699
  2. Yazar: YAVUZ SELİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, patates cipsi üreten fabrikalarda atık olarak çıkan nişastanın değerlendirilmesi hedeflenilmiştir. Bu amaçla hidroksietil patates nişasta (HEPS) sodyum hidroksitli ortamda Etilen Oksit (EO) ile mikrodalga ışını altında sentezlenmiştir (Şekil 1). Elde edilen hidroksietil patates nişastanın yapısı FT-IR, 1H(13C)-NMR ve XRD spektroskopik yöntemler ile aydınlatılmıştır. SEM görüntüleriyle yüzey morfolojileri, DTA-TG analizlerle ise termal kararlılıkları incelenmiştir. 1H-NMR spektrumunlarından Molar sübsititüsyon Derecesi (MS) değeri hesaplanarak viskozitesi belirlenmiştir. Bu çalışmada sentezlenen hidroksietil patates nişastası gıda, tekstil, ilaç, deterjan, inşaat, kâğıt gibi birçok endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında hidroksietil patates nişastanın sıvı deterjanda kıvamlaştırıcı etkisi incelenmiştir. Sıvı deterjanda kokodietanolamid yerine, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen, biyobozunur bir madde olan hidroksietil patates nişastası sıvı deterjan üretiminde kullanılmıştır. Hidroksietil patates nişastası oranının arttırılması ile deterjan viskozitesinde artış gözlenmiştir. Böylece hidroksietil patates nişastası kullanımı ile de iyi bir viskozitenin sağlanılabilineceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, the waste starch from potato chips factory, is recycling. For this purpose, hydroxyethyl potato starch in a sodium hydroxide environment with ethyleneoxide under the microwave radiation has been synthesized(Fig. 1). The structure of obtained hydroxyethyl potato starch have been illuminated by FT-IR, 1H(13C)-NMR and XRD spectroscopic methods. SEM images and surface morphologies have been obtained. The thermal stability has been examined by DTA-TG analyses techniques. The molar substitution degree (MS) value was calculated to obtain viscosity by using 1H-NMR method. The synthesized hydroxyethyl potato starch in this study have been used in different industrial areas as food, textile, pharmachology, detergent, construction chemistry and paper. Also, the thickening effect of hydroxyethyl potato starch has been examined in liquid detergent. In liquid detergent , biodegradable hydroxyethyl potato starch derived from renewable sources can be used instead of cocodiethanolamide. An increase in detergent viscosity was observed with hydroxyethyl potato starch increase rate. As a result, a good viscosity can be achieved by using hydroxyethyl potato starch.