Genelleştirilmiş morse dalgacığı ile bir boyutlu sürekli dalgacık dönüşümü kullanılarak faz hesaplanması
Determination of phase by using one dimensional continuous wavelet transform with generalized morse wavelet
  1. Tez No: 512698
  2. Yazar: MERVE NAZ ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KOCAHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde, uzaysal taşıyıcı frekansı yönünde olan ızgara desenine faz ekleyerek simüle edilen bozulmuş ızgara deseninden faz hesabı için bir boyutlu sürekli dalgacık dönüşümünde (1B SDD) genelleştirilmiş Morse dalgacığı (GMD) kullanımı sunulmaktadır. GMD, değişken iki parametreye sahiptir ve bu parametrelerin değişmesi lokalizasyon özelliğini etkilemektedir. 1D SDD analizinde lokalizasyon özelliğine göre hesaplar gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı daha az hata ile faz hesaplamak için 1D SDD analizinde, analiz dalgacığı olarak sıfırıncı dereceden GMD kullanma fikri ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada GMD yöntemi açıklanmış ve tekniğin faz dağılımını bulmaktaki geçerliliğini göstermek için sayısal simülasyonlar yapılmıştır. Morlet ve Paul dalgacıkları kullanılarak 1D SDD analizi ile hesaplanmış faz dağılımları ile karşılaştırılarak sonuçlar denetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When determining the phase from the projected fringes by one dimensional using continuous wavelet transform (1D CWT), selection of wavelet is an important step. A new wavelet for phase retrieval from the fringe pattern with the spatial carrier frequency in the x direction is presented. GMWs have two variable parameters which have influence on localization property. In 1D CWT method, phase is calculated according to the localization property. Therefore, in the analysis of 1D CWT, as a mother wavelet, zero order GMW was chosen because of the flexible spatial and frequency localization property, to calculate the phase with less error. In this study, GMW method is explained and numerical simulations are carried out to show the validity of this technique for finding the phase distributions. Results for the Morlet and Paul wavelets were compared with the results of GMW analysis.