Ateşli silahlarda rastlanan geri tepme kaynaklı ergonomik sorunlara biyomimetik tabanlı yaklaşım
Biomimetic based approach to ergonomic problems occured due to recoil in firearms
  1. Tez No: 512705
  2. Yazar: ALİ ONUR ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAYİM BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, ateşli silahlarda gerçekleşen geri tepme mekanizmasının ergonomik ve daha genel kapsamda taktiksel açıdan yol açtığı sorunlara biyomimetik tabanlı bazı çözüm önerileri getirilmiştir. Ağaçkakanlarda bulunan sürekli darbe sönümleme sistemi incelenerek bu mekanizmanın belirtilen problemin giderilmesinde nasıl uygulanabileceği tartışılmıştır. İlk olarak çözümün uygulanacağı ateşli silahın seçimi yapılmıştır. Ardından doğadaki çözüme ait ana bileşenler yapısal analoji kullanılarak mevcut tasarımın ana ölçüleri dahilinde yeni tasarımlara entegre edilmiştir. Elde edilen tasarımların analizleri gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre tasarım güncellemesi yapılarak tekrarlanan analizlerle güncellemelerin verimliliği ölçülmüştür. Elde edilen bulgular ve ulaşılan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some biomimetic based solution proposals have been developed for the problems that arise from the firearms mechanism which is caused by tactical reasons ergonomically and more generally. It has been discussed how to apply the continuous pulse-damper system in woodpeckers to overcome this problem. First, the firearm to be deployed is selected. The main components of the natural solution are then integrated into the new designs within the main dimensions of the existing design using structural analogy. Structural static analysis of the obtained designs were carried out. According to the results, design updates were made and the productivity of the updates was measured by repeated analyzes. The findings and the results obtained were evaluated.