Telekomünikasyon sektöründe menhol içinde ve menhol kapakları çevresinde oluşabilecek patlayıcı ortamların incelenmesi
Investigation of explosive environments which can be created in the telecommunication sector and in the properties around the professional cabinets
  1. Tez No: 512772
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ KALFOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AYKAN KEPEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Accidents, Chemical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Telekomünikasyon sektöründe yer altı kablo çalışması yapılan menhol alanlarındaki ilk çalışma olması itibariyle bu tez özgün bir çalışma olup, patlayıcı ortamlarla ilgili yapılan farklı sektör , iş ortamı, konferans sunumları, yabancı kaynaklar, ulusal ve uluslar arası standartlar, mevcut sektördeki çalışma deneyimleri göz önüne alınması ile araştırmalar sonucu hazırlanmıştır. Ülkemiz ve dünyada yaşanabilecek menhol ortamındaki gaz patlamalarının önlenebilmesi yönünde kaynak ve hesaplamalara dayalı hazırlanmış kılavuz bir tez çalışmasıdır. Bu çalışmada patlayıcı ortam kavramı ve patlayıcı ortam oluşturabilecek yer altı iletişim hatlarının çalışma alanı olan menhollerde, menhol kapakları çevresinde patlayıcı ortam oluşumlarının araştırılmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Elde edilen bilimsel veriler ışığında dikkat edilmesi gerekli hususlar ve alınması gereken önlemler, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na dayandırılarak hazırlanmış olan Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik gereğince uyulması gereken asgari güvenlik koşulları IEC 60079-10-1: 2015 standardına göre incelenmiştir. Telekomünikasyon alt yapı tesislerinde menhollerde oluşabilecek iş kazalarından korunma konusunda bu sektörde ilk yapılan çalışma olan bilimsel nitelikteki bu tez çalışmamın ülkemiz çalışanlarına faydalı olmasını temenni ederim.
Özet (Çeviri)
This thesis is a unique study in the context that ıt ıs the first study ın turkey on manhole areas where underground cable are used in the telecommunication sector. It is a unique study in which different sectors, business environments, conference presentations, foreign resources, national and international standards on explosive environments, and research results have been prepared. It is a thesis study prepared based on source and calculation in order to prevent gas explosions in the atmosphere of manhole that may be experienced in our country and the world. In this study, studies were carried out to investigate explosive atmospheres around manhole covers in manholes, which is the working area of underground communication lines that can create explosive atmosphere and explosive atmosphere. The necessary points to be taken into consideration in the light of the obtained scientific data and the precautions to be taken have been evaluated within the framework of the Regulation on the Protection of Employees from the Dangers of Explosive Atmospheres Prepared Based on the Law No. 6331 on Occupational Health and Safety. The minimum safety requirements to be observed in accordance with the Regulation on the Protection of Employees from the Dangers of Explosive Atmospheres have been examined in accordance with IEC 60079-10-1: 2015. I hope that this thesis work in scientific quality which is the first work done in this sector to protect against work accidents that may occur in 94 manholes in telecommunication infrastructure facilities will be beneficial to our country employees.