Otoregresif ve otoregresif hareketli ortalamalar modelleri kullanılarak çelik model bir yapının dinamik karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of dynamic characrerestics of a model structure with using autoregressive and autoregressive moving-average models
  1. Tez No: 512771
  2. Yazar: HİDAYET UYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AĞCAKOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada, model çelik bir yapının dinamik davranışı otoregresif ve otoregresif hareketli ortalamalar modeli ile tespit edilmektedir. Model bina sarma tablası üzerine inşa edilmektedir. Sarsma tablası üzerinden ve yapı tepe noktasından ivmeölçerler vasıtası ile kayıtlar alınmaktadır. Yapı, sonlu elemanlar yöntemi ile nümerik olarak modellenerek, yapı davranışı ivme ölçerlerden alınan veriler ile kıyaslanmaktadır. Çalışmada otoregresif ve otoregresif hareketli ortalamalar modelleri tanımlanmıştır. Böylece otoregresif ve otoregresif hareketli ortalamalar modellerinin, yapı tanıma tekniği açısından avantajları ve dezavantajları ortaya konulmaktadır. Yapı zorlanmış titreşim ve serbest titreşim yükleri altında ayrı ayrı incelenip, yapının hâkim modları ve frekansları elde edilmektedir. Son olarak testler akıllı telefonların içlerinde bulunan ucuz sensörler yardımı ile de tekrarlanıp ve akıllı telefonlardan alınan kayıtların yapının dinamik karakteristiklerini güvenilir bir şekilde tespit edip etmediği belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic behavior of a steel structure model is determined by autoregressive and autoregressive moving average models. The model building is built on a shake table. Records are taken by accelerometers from the top of the structure and over the rocking table. The structure will also be modeled numerically by the finite element method and the behavior of the structure is compared with the measurements taken. Autoregressive and autoregressive moving average models are defined in the study.Thus, the advantages and disadvantages of the autoregressive and autoregressive moving average models are revealed in terms of structure recognition technique. The structure is examined separately under forced vibration and free vibration loads, and the damping, dominant modes and frequency of the structure are obtained. Finally, the tests are repeated with the help of cheap sensors found inside the smartphones and it is checked whether the character of the structure is reliably detected by recordings taken from these devices.