Atık patates nişastasından yapıştırıcı sentezi, karakterizasyonu ve uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of adhesive synthesis, characterization and applicability from waste potato starch
- Tez No: 512781
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOLAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH SİNAN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Nişasta α-D-glikoz birimlerinin polimerleşmesinden oluşan, doğal, yenilenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir bir polisakkarittir. Farklı kaynaklardan elde edilen nişastalar, farklı morfolojik, yapısal ve fonksiyonel özelliklere sahiptir. Ancak, doğal nişastanın retrogradasyona karşı yüksek eğilimde olması ve termal direnç gibi sınırlamaları bazı endüstriyel uygulamalardaki kullanımını sınırlandırmaktadır. Bu gereksinimleri karşılamak ve geliştirilmiş fizyokimyasal özellikleri elde etmek için doğal nişasta farklı yöntemlerle modifiye edilmektedir. Modifiye nişastalar kıvam arttırıcı, stabilizatör, jelleştirici, hacim arttırıcı ve su tutucu özelliklerinden dolayı gıda, kâğıt, oluklu mukavva, tekstil gibi birçok endüstride kullanım alanı bulmaktadır. Bu çalışmada, patates cipsi üreten fabrikalarda atık olarak ortaya çıkan nişastalardan çevre dostu bir yapıştırıcı elde edilip masura-karton yapıştırıcısı olarak kullanımı amaçlanmıştır. Bu amaçla, hidroklorik asit (HCl) ve sülfürik asit (H2SO4) ile farklı sıcaklık ve sürelerde, su ve izopropil alkol çözücü karışımlarında atık patates nişastası (WPS) hidroliz edilmiştir. Elde edilen modifiye atık patates nişastasının (MWPS) yapısı FT-IR ve XRD spektroskopik yöntemler ile aydınlatılmıştır. Yüzey morfolojileri SEM analizleri, termal davranışları DTA-TG ile incelenerek viskoziteleri belirlenmiştir. Ayrıca MWPS'lerin karton masura yapıştırıcı olarak kullanımı araştırılmış ve en iyi yapıştırma profilleri mukavemet testleri ile belirlenmiştir. En iyi yapıştırıcı 25 g nişastanın 135 mL su ortamında 25 mL 0,50 M HCl asit hidrolizinden elde edilmiştir. Masura kartonu yapıştırıcısı olarak kullanılan bu MWPS'nin kopma mukavemeti değeri 10,90 MPa olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Starch is a natural, renewable and biodegradable polysaccharide formed by the polymerization of α-D-glucose units. Starches from different sources have different morphological, structural and functional properties. However, natural starch is highly prone to retrogradation, and limitations such as thermal resistance do not allow its use in some industrial applications. In order to meet these requirements and to achieve improved physico-chemical properties, natural starch is modified by different methods. Modified starches are used commonly in many industrial applications such as food, paper, corrugated cardboard and textiles due to its thickener, stabilizer, gelling agent, bulking agent and water holding properties. In this study, it was aimed to obtain an environmentally friendly adhesive from starch which emerged as a waste in potato chip producing plants and use to it as foilcardboard adhesive. For this purpose, waste potato starch (WPS) was hydrolyzed with hydrochloric acid (HCl) and sulfuric acid (H2SO4) in water and isopropyl alcohol solvent mixtures at different temperatures and times. The structure of the obtained modified potato starch (MWPS) was determined by FT-IR and XRD spectroscopic methods. Surface morphologies by SEM analysis, the thermal behaviors were examined by DTA-TG, and determine viscosities. Also, use of MWPSs as a cardboard foaming adhesive was investigated and the best adhesion profiles were determined. The best adhesive was obtained from the hydrolysis of 25 mL of 0.50 M HCl in 25 mL of starch in 135 mL of water. The tensile strength value of the MWPS, used as a tinplate adhesive, was found to be 10.90 MPa.