Gastrik asitin hibrit seramik bloklar üzerindeki etkisinin araştırılması ve uygun polisaj yönteminin belirlenmesi
Research of the gastric acid effect on hybride cad- cam blocks and identification of appropriate polishing method
  1. Tez No: 512782
  2. Yazar: ELCHIN ABBASOV
  3. Danışmanlar: PROF. MURAT YENİSEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, in vitro ortamda, gastroözofageal reflü hastalarında gastrik asitin CAD/CAM hibrit seramik blokların parlaklık ve pürüzlülüğü üzerindeki etkisini araştırmak ve bu etkinin olumsuzluklarını minimalize etmek için en uygun materyal ve polisaj yöntemini belirlemektir. Materyal ve Metot: Dört CAD/ CAM blok tipinden (Brilliant Crios, Cerasmart, Enamic ve Vita Mark II) 16 dilim olacak şekilde toplam 64 örnek elde edildi. Örnek yüzeyleri zımparalama ile düzeltildi, parlaklık değerleri ölçüldü. Daha sonra bu örneklerden 8' erli iki alt grup oluşturuldu (a ve b grupları); a grubunu mekanik polisajlı ve b grubunu ise mekanik polisaj+ vernik- glaze uygulanmış örnekler oluşturdu. Her alt gruptaki örneklere uygun yüzey işlemleri yapıldıktan sonra glossmetre cihazıyla yüzey parlaklıkları, AFM cihazıyla da yüzey pürüzlülükleri incelendi. Sonra örneklere gastrik asit uygulandı. Gastrik asit uygulandıktan sonra tekrar parlaklık ve yüzey pürüzlülük değerleri incelendi. Daha sonra örneklere uygun olarak son yüzey işlemleri yapıldı ve son parlaklık ve pürüzlülük değerleri incelendi. İstatistik analiz genelleştirilmiş lineer modeller (Wald İstatistik Testi) ve Tukey HSD testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis is to investigate the effect of gastric acid on the gloss and roughness of CAD/ CAM hybrid ceramic blocks in gastroesophageal reflux patients in vitro and to determine the most appropriate polishing method to minimize the adverse effects. Material and Method: A total of 64 specimens were obtained with 16 slices of 4 CAD/ CAM block types (Brilliant Crios, Cerasmart, Enamic and Vita Mark II). The sample surfaces were smoothed with sandpaper and the gloss values were measured. Then, from these samples, 8 subgroups were formed (groups a and b); Group a consisted of mechanically polished and group b consisted of mechanical polishing+ varnish- glaze applied samples. After the surface treatments were performed according to the examples in each subgroup, surface gloss values were measured with a glossmeter and surface roughness values were measured with an AFM device. Then gastric acid applied to the samples. Once the acid has been applied the gloss and surface roughness values have been examined again. Final surface treatments were then carried out according to the examples. The final gloss and roughness values were examined. Statistical analysis was performed with generalized linear models (Wald Statistical Test) and Tukey HSD test.