Olası bir nükleer saldırı durumda YSA ile kurtulma algoritması
Decision to escape of a possible nuclear attack with using artificial neural networks
  1. Tez No: 512832
  2. Yazar: SERMET KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATINÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İstanbul iline karşı gerçekleşecek olası bir havadan yere nükleer saldırı sonucu, erken uyarı sistemleri sayesinde gelecek bilgiyi kullanarak kullanıcının bulunduğu konuma göre kendisine yapay sinir ağları kullanılarak bir kaçma kurtulma algoritması oluşturmak. Saldırıdan sonra hayat idame için kullanıcıya destek ve arama kurtarma ekiplerinin işini kolaylaştırmak da çalışmanın diğer hedefidir. Hesaplamalar erken uyarı sisteminden gelecek verilere göre(yaklaşık konum) gerçekleştirileceğinden mütevellit yerden yere tabir edilen terörist saldırılar kapsam dışıdır. Olası saldırı senaryoları için uygun veri seti oluşturularak,yapay sinir ağları ile hata payı düşene kadar iterasyona uğratılacaktır. Çıkan sonuç kullanıcının anlayacağı düzeye indirgenerek görüntülenecektir. Çalışma alanı olarak İstanbul seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
A possible air-to-surface attack against the city of Istanbul would result in an escape algorithm based on the user's current position, using neural networks through early warning systems. After the attack, life support and facilitating search and rescue teams' work are another goals of this study. Calculations will be done according to incoming data given by the early warning system (approximate position) because of that the terrorist attacks are out of scope. The type of terrorist attacks is not air-to-surface. By creating data set for possible attack scenarios, artificial neural networks will be iterated until the error margin decreases. The results will be listed as user-friendly. Istanbul was chosen as the study area.