Dört farklı koşul ve zamanda saklanan besine gelen böceklerin adli entomolojik açıdan incelenmesi
The forensic entomological investigation of the insects which have been four different closes and time
  1. Tez No: 512838
  2. Yazar: EKREM TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSLAM SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsan ya da hayvan öldükten sonra cesedi böcekler için büyük bir besin kaynağı olmaktadır. Cesedin farklı çürüme evresine bağlı olarak böcekler belli bir sırada cesede ulaşmaktadır. Bazı türler çürümekte olan cesedi besin olarak veya yumurtlama ortamı olarak, bazı türler ise ortamdaki böceklerin oluşturduğu popülasyonlar üzerinde beslenmek için cesede gelirler. Cesetler üzerinde bulunan bu böcekler kriminal araştırmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Cesetlerde bulunan böceklerden ölümden sonra geçen sürenin tahmini yapılmaktadır. Ölüm zamanı, bir cinayet soruşturmasını yürütenlerin ilk sorduğu ve mutlaka yanıtlanmasını istedikleri birkaç sorudan biridir. Adli entomologlar ölümden sonra geçen süreyi çok az hata ile belirlemektedir. Adli entomologlar bu süreyi belirlerken böceklerin ortam sıcaklığındaki gelişme oranını kullanırlar ve böceklerin cesedi ölümün gerçekleştiği ilk gün bulduğu kabul edilmektedir. Bütün hesaplamalar bu varsayım üzerine kurgulanır. Fakat cinayet olaylarında failler cesedin bulunmaması için farklı yöntemler uygulamaktadır. Bu yöntemler böceklerin cesedi bulmasını geciktirmektedir. Bu çalışma ile amaçlanan bu yöntemlerden bazılarını kullanarak gecikme süresini belirlemektir. Bu amaçla, polietilen torba içine konmuş, velsoft malzeme battaniyeye sarılmış, PP dokuma çuvala konulmuş ve hiçbir şeye sarılmamış çıplak halde tavuk ciğeri kullanılarak bu süre tespit edilmiştir. Ayrıca çalışma iki farklı koşulda (açık ve kapalı alan) ve 4 farklı zamanda (Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim) yürütülmüştür. Çalışma sonucunda açık alanda çıplak besine aylara göre değişmekle birlikte; ilk larva görülme süreleri ortalama 1,75 – 3.00 günde, kapalı alanda ise 2,75 – 4,75 günde, çuvala sarılmış besine açık alanda 2,25 – 3.75 günde, kapalı alanda ise 2.50 – 5.50 günde, battaniyeye sarılmış besine açık alanda 3.50 – 4.75 günde, kapalı alanda ise 4.50 – 6.75 günde ve polietilen torbaya sarılmış besine açık alanda 4.50 – 5.75 günde, kapalı alanda ise genelde 5.50 – 8.00 günde belirlenmiştir. Çalışmamızda Calliphoridae familyasından Calliphora vicina, Chrysomya albiceps ve Lucilia sericata, Muscidae familyasından Muscina stabulans ve Sarcophagidae familyasından Sarcophaga argyrostama türleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the human or animal is killed, it becomes a major food source for the body bugs. Depending on the decay phase of the body, insects reach the corpse in a certain order. Some species come in decay as nutritious or spawning environments, and some species come to die on populations of the insects in the environment. These insects on corpses are widely used in criminal investigations. Predictions are made on insects after their deaths from dead bodies. The time of death is one of the few questions asked by those who run a murder investigation and they want it to be answered absolutely. Forensic entomologists determine the time after death with few errors. Forensic entomologists use the rate of growth of the insects at ambient temperature when they determine this period, and are considered to have found the first day of the bodily death of the insects. All calculations are based on this assumption. But in case of murder, there are different methods to prevent the presence of dead bodies. These methods are delaying the body's insect finding. The purpose of this study is to determine the delay time using some of these methods. For this purpose, VelcSoft material was wrapped in blanket, placed in a PP woven bag and placed in a polyethylene bag. This time was determined using naked chickens. In addition, the study was conducted under two different conditions (open and closed area) and 4 different times (July, August, September and October). As a result of the study, the open area changes with naked food according to the month; the first larvae are observed in average 1.75 to 3.00 days, 2.75 to 4.75 days in closed area, 2.25 to 3.75 days in open-air wrapped food, 2.50 to 5.50 days in closed area, 3.50 to 5.50 in food wrapped in blanket - 4.75 days in closed area, 4.50 - 6.75 days in closed area and 4.50 - 5.75 days in food open area wrapped in polyethylene bag and 5.50 - 8.00 days in closed area. Calliphorida vicina, Chrysomya albiceps and Lucilia sericata from the Calliphoridae family, Muscina stabulans from the Muscidae family and Sarcophaga argyrostama family from the Sarcophagidae family were detected in our study.