Erişkin tibia diafiz kırıklarının cerrahi tedavisinde kilitli intrameduller çivi uygulamasının yeri
Role of locked intramedular nails in the surgical treatment of adults
  1. Tez No: 512846
  2. Yazar: UYGAR DAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖNDER ERSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmamızın amacı erişkin tibia cisim kırıklarında uygulanan kilitli intramedullar çivileme tedavisinin klinik sonuçlarını literatürle tartışmaktır. Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıd Eğitim Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde 1997 ile 2001 yılları arasındaki dört senelik süre içerisinde toplam 67 hastanın tibia diafiz kırığı için kilitli intrameduller çivi metodu kullanılarak tedavi edildi. Hastalarımızdan 19'u postoperatif dönemde takiplerini sürdürmediği, kontrol önerilerimize cevap vermediği veya adres değişikliği nedeniyle kendilerine ulaşılamadığı için çalışma dışı bırakılarak çalışma toplam 48 hasta üzerinden gerçekleştirilmiştir. Hastaların 27'si (%56,25) erkek, 21'i(%43,75) kadındı. Hastalarımız 18 ile 59 yaş arasında olup vakalarımızın 29'unda kırık sağ tarafta, 19'unda ise sol taraftadır. Çalışmamızda oluşturulan değerlendirme formu ile hastalar kontrole çağırıldı. Buna göre; Hastaların ortalama işe geri dönme zamanları 18.4 hafta bulunmuştur. Yaklaşık 8-10 yıl sonrası dizilim bozukluğu 2 hastada kaynamama görülmüş, 4 hastada distal kilitleme vidaları kırılmış ve dinamizasyon yapılmıştır. Şu an ki eklem hareketleri: Diz eklem açıklığı 110 derece ile 145 derece olarak ölçülmüş, ayak bileği hareketleri tama yakın ölçülmüştür. Böylelikle uzun dönemde erişkin tibia cisim kırıklarında uygulanan kilitli intramedüller çivileme tedavisinin yüksek başarı oranları ve komplikasyon oranlarının düşüklüğü nedeni ile uygun bir endikasyon olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the clinical results of locked intramedullary nailing in the literature.Between the years of 1997 and 2001, a total of 67 patients were treated with the tibia diaphysis fracture locked intramedullary nail method in Dışkapı Yıldırım Beyazıd Training and Research Hospital, Department of Orthopedics and Traumatology. Since 19 of our patients were not followed-up in the postoperative period, they did not respond to our control suggestions or they could not be reached because of the change of address were excluded from the study and the study was performed on 48 patients. 27 (56.25%) of the patients were male and 21 (43.75%) were female. Our patients were between 18 and 59 years old, 29 of them were fracture on the right side and 19 on the left side. In our study, patients were called for control with an evaluation form. According to this; The mean time to return to work was 18.4 weeks. After 8-10 years, dysfunction was deformed in 2 patients, distal locking screws were broken in 4 patients and dynamization was performed. Current joint movements: The knee joint range was measured at 110 degrees to 145 degrees, and ankle movements were measured almost completely. Thus, it was concluded that locked intramedullary nailing treatment in adult tibial shaft fractures is an appropriate indication due to high success rates and low complication rates.