İntramedüller çivi tespiti yapılan erişkin tibia cisim kırıklarında iyileşmeyi etkileyen faktörler
Factors affecting the fracture healing in i̇ntramedullary fixation of adult tibial shaft fractures
  1. Tez No: 629858
  2. Yazar: IDRAK MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SONGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş: Erişkin tibia kırıklarının intramedüller çivi (İMÇ) ile tespiti sonrası kaynama gecikmesi sık gözlenen bir durumdur ve birçok nedene bağlı gözlenebilir. Bu retrospektif tek merkezli çalışma ile kaynama gecikmesi üzerinde etkili olan faktörleri belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Erişkin tibia diyafiz kırığı nedeniyle (İMÇ) uygulanıp 6 aydan önce kaynayan 25 olgu (Grup A) ile 6 aydan sonra müdahale gerektirmeden kaynayan (Geç kaynayan- Grup B) 24 olgu retrospektif olarak karşılaştırıldı. Hastalara ait demografik, radyolojik, klinik ve laboratuvar parametrelerini içeren 45 parametre değerlendirildi. Sonuçlar: İstatistiksel olarak anlamlı sonuçlar kırık lokalizasyonu (Proksimal kırıklar B grubunda fazla), AO/OTA sınıflaması (A3 kırıklar B grubunda fazla), Tscherne'ye göre yumuşak doku yaralanması (Grup B'de yüksek), sigara (Grup B'de sık), ameliyat öncesi trombosit sayısı (Grup A'da yüksek), aşamalı çivilemede travma ile İMÇ arasında geçen süre (Grup B'de uzun), primer çivilemede yatış süresi (Grup A'da kısa), ameliyat süresi (Grup A'da kısa), immatür kallus görülme zamanı, kortikal köprü kallus görülme zamanı ve 7.
Özet (Çeviri)
Introduction: Delayed union following intramedullary fixation of adult tibial shaft fractures is not uncommon and can be related to variety of factors. In this retrospective study, we aimed to determine the factors associated with delayed union. Materials and method: The study was designed as 2 groups. Group A constituted of 25 adult tibial fractures treated with intramedullary nailing of which union was achieved before 6 months, and group B of which union was achieved after 6 months without additional intervention. 45 parameters including demographic, radiological, clinical and laboratory parameters of patients were evaluated.