Türkiye bankacılık sektöründe marka değerinin yeri ve müşteri sadakatine etkisi
The place of branding in the Turkish banking sector and its impact on customer loyalty
- Tez No: 512869
- Danışmanlar: DR. ABDULLAH FATİH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada marka, marka değeri, müşteri tatmini ve sadakati incelenerek Türkiye bankacılık sektöründe marka değerinin yerinin anlaşılması ve bunun müşteri sadakatine olan etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmanın kapsamı örneklem olarak seçilen İstanbul'da faaliyet gösteren ve Türkiye bankacılık sektörünün önde gelen bankaları olan 9 bankanın İstanbul şubeleriyle sınırlandırılmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmıştır. On altı açık uçlu sorudan oluşan anket formu hazırlanarak“kolayda örnekleme”tekniğiyle belirlenen İstanbul'un sekiz bölgesindeki 9 bankanın şube müdürleri ve yöneticilerine uygulanmıştır. Araştırma sonucunda markalaşmanın ve marka değerinin müşteri tatmini ve sadakatini etkilemede ürünler ve fiyatlar kadar ve bazı durumlarda onlardan daha önemli bar araç olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study brand, brand value, customer satisfaction and loyalty are analyzed and understanding the place of brand value in the Turkish banking sector and revealing out its impact on customer loyalty is aimed. The scope of the study is limited by the activities of İstanbul branch of 9 leading banks in the Turkish banking sector which are chosen as the sample. In this study in-depth interview as one of the qualitative research methods is utilized. Sixteen open-ended questions are directed to the branch directors and managers of 9 banks in eight districts of İstanbul which are chosen by“convenience sampling”technique. At the end of the study it is understood that branding and brand value as a tool is as important as products and prices in affecting customer satisfaction and loyalty and in certain situations even more important.