Türk katılım bankacılığı sektöründe marka değeri boyutlarının müşteri tercihlerine etkisi
The effect of brand value dimensions on customer preferences in the Turkish participation banking sector
  1. Tez No: 757338
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Marka ve marka değeri kavramları geçmişten günümüze ülkemizde ve dünyada üzerinde birçok araştırmanın yapıldığı bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmacıların son derece ilgisini çeken bu kavramlar, sektör yöneticileri, tüketiciler ve firmalar açısında da önemli unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, marka tanımı ve tarihçesine değinilerek, markanın önemi üzerinde durulmuştur. Markanın, üreticiler, tüketiciler, aracılar, toplum ve kamusal kuruluşlar açısından önemi açıklanmıştır. Ayrıca, marka türleri, markanın elementleri ve marka değeri kavramlarına yer verilerek, marka değeri boyutları irdelenmiştir. Ardından katılım bankacılığının tarihçesine değinilerek dünyada ve Türkiye'deki katılım bankalarının başlangıcı ve konumundan bahsedilmiştir. Bankacılık sektöründe, katılım bankalarının dünyadaki ve Türkiye'deki payları, yeri ve özellikleri incelenmiştir. Türk katılım bankacılığında marka kavramının önemi, marka değerine bakış ve uygulanan marka stratejileri üzerine araştırmalar yapılmış, müşteri tercihleri ve değişimleri analiz edilmiştir. Türkiye'de faaliyet gösteren kamu ve özel katılım bankası müşterileri üzerinde yapılan anketlerin analiz edilmesi sonucunda, Marka Farkındalığı ile Marka Çağrışımları ve Algılanan Kalitenin, Marka Sadakati üzerinde olumlu etkisi olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concepts of brand and brand value appear as a concept on which many pieces of research have been made in our country and in the world from past to present. These concepts, which attract the attention of researchers, appear as essential elements in terms of industry managers, consumers and companies. In this study, the definition of the brand and its history are mentioned, and the importance of the brand is emphasized. The importance of the brand in terms of producers, consumers, intermediaries, society and public institutions has been explained. In addition, brand types, brand elements and brand value concepts are included, and brand value dimensions are examined. Then, referring to the history of participation banking, the beginning and position of participation banks in the world and Turkey are mentioned. The shares, places and characteristics of participating banks have been examined in global and Turkish banking sector. While customer preferences and changes have been analyzed, research has been conducted on the importance of brand concept, perspective of brand value and applied branding strategies in Turkish participation banking. As the result of the analysis of the surveys conducted on public and private Turkish participation banks' customers, it has been revealed that Brand Awareness, Brand Associations, and Perceived Quality positively affect Brand Loyalty.