Türkiye turizm literatürünün durumu: Uluslararası dergi makalelerinin bibliyometrik analizi
The state of Turkish tourism literature: A bibliometric analysis of international journal articles
- Tez No: 512883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye'de turizmin gelişmesine paralel olarak sektörde yetişmiş nitelikli işgören ihtiyacının karşılanması için ortaöğretim ve yükseköğrenim düzeyinde okullaşmaya gidilmiş böylelikle turizmin ülkemizde de bir bilim dalı olarak tanınması ve gelişmesi süreci başlatılmıştır. Günümüzde yükseköğrenim düzeyinde açılan turizm programları sayısı artmış ve turizm literatürü belirli bir düzeye ulaşmıştır. Dünyada ve ülkemizde bilim dallarında, literatürün gelişimini incelemek yaygın hale gelmiştir. Literatüre 19. yüzyılda giren bibliyometrik yöntem, bilimsel bir alanın durumunu, gelişimini ve mevcut yönelimlerini anlama amacı ile kullanılmaktadır. Bu araştırmanın amacı Türkiye turizm literatürünün bibliyometrik profilini belirlemeye yöneliktir. Tez kapsamında Sciencedirect, SAGE, Taylor&Francis, Emerald ve Wiley veri tabanlarında Türkiye turizmi ile ilgili yayınlanan İngilizce tam metin makaleler çeşitli bibliyometrik parametreler ile incelenmiştir. Araştırma bulgularında belirlenen örneklemde, Türkiye turizm literatürüne en çok katkı yapan kurumlar, yazarlar, dergiler belirlenmiştir. İncelenen makalelere içerik analizi yapılmış, makalelerde kullanılan yöntemler, veri toplama teknikleri kullanılan istatistik teknikleri ve incelenen temalar belirlenmiştir. Örneklem çerçevesinde incelenen makalelere göre, Türkiye turizm literatürüne en çok katkı sunan kurumların sırasıyla Akdeniz Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi olduğu; en çok katkı sunan yazarların, Prof. Dr. Metin Kozak, Prof. Dr. Atila Yüksel ve Doç. Dr. Meltem Caber olduğu tespit edilmiştir. En çok çalışılan araştırma konusu turizm pazarlaması olarak belirlenmiştir. Çok yazarlı çalışmaların ve kullanılan istatistiki tekniklerin ve çeşitliliğinin yıllar itibari ile arttığı da araştırmanın bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the development of tourism in Turkey, secondary and higher education institutions focusing on tourism education were founded in order to meet the need of skilled workers of the sector which resulted in the recognition and development of tourism as an academic field in Turkey as well. Today, the number of tourism programs opened at the higher education level has increased and the tourism literature has reached a certain level. To examine the development of the literature of a certain academic field is a common practice in research both in Turkey and the world. First introduced in the 19th century, the bibliometric method is used to review the status, development and recent trends of a given literature. The aim of this research is to determine the bibliometric profile of Turkey's tourism literature. For this purpose, full –text English articles on Turkish tourism that are indexed in Sciencedirect, SAGE, Taylor&Francis, Emerald, Springer, and Wiley databases are analysed with several bibliometric parameters. Within the defined sample, research findings determined the top contributing institutions, authors, and journals to Turkish tourism literature. Content analyses were carried out on the articles and the adopted methods, data collection techniques, statistical techniques and examined topics were defined. . According to the findings from the reviewed sample, the top contributing institutions to the Turkish tourism literature are; Akdeniz University, Muğla Sıtkı Koçman University and Anadolu University respectively and the top contributing authors are Professor Dr. Metin Kozak, Professor Dr. Atila Yüksel and Assoc. Dr. Meltem Caber. The results showed that the most popular research topic in Turkish tourism is“tourism marketing”. The findings also reveals that co-authorship has become more common and the statistical technics that are used have diversified over the years.