Algoritmik yönetim: Karar ve karşılaşmaların yönetimi
Algocratic governance: Governance of decisions and encounters
  1. Tez No: 512884
  2. Yazar: NACİ EMRE BORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, belirli bir teknolojinin belirli bir öznellik ve yönetim biçimiyle uyumlu olup olmadığı sorusuna, yazılım teknolojisi ve olasılıkların yönetimi arasındaki ilişkiyi inceleyerek cevap aramaktadır. Söz konusu inceleme, teknoloji teorileri, karar verici algoritmaların teknik yapısı, yönetim biçimlerindeki dönüşüm ve internet ağı üzerinden sürdürülmüştür. Makine teknolojisi ile bir arada anılan üretimin yerini yazılım teknolojisi söz konusu olduğunda“yönetim”e bıraktığı, söz konusu teknolojinin olasılıkların yönetimini teknik yapısında barındırdığı, teorik tartışmayla öne sürülmektedir. Özgürlük olarak anılan seçeneklerin çoğalmasına karşın merkezi kontrolün gücünün artması, otoritenin görünmezleştiği bireyselleşmiş propaganda tekniklerinin imkanı ve tüm insani etkinliklerin ekonomiye dahil edilmesinde oynadığı rol, yazılım teknolojisinin hakim iktidar paradigmasının meşruluğunu desteklediğini göstermektedir. Bu çalışma, algoritmik yönetimin kristalleştiği internet ağında var olmanın gerekliliklerinin bir tür özneleştirme stratejisinin parçası olduğunu iddia etmekte, iktidar yapısının meşruluğunu destekleyen öznellik biçimini“yönetici öznellik”olarak tanımlamaktadır. Tezde, yazılım teknolojisinin hem kullanıcılarının niyetlerinden bağımsız hem de yaratıcılarının kontrolü dışına çıkan toplumsal ve bireysel sonuçları olduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to answer the question of whether a particular technology is compatible with a particular subjectivity and governance style by examining the relationship between software technology and the management of possibilities. This analysis is carried on through the theories of technology, the technical structure of decision-making algorithms, the transformation of governance styles and the internet network. It is suggested by the theoretical argument that the production which is called together with the machine technology leaves the place to“governance”in the case of software technology, and the this technology contains the management of the possibilities in its technical structure. Despite the proliferation of options called as freedom; the increasing power of central control, the possibility of individualized propaganda techniques which keeps the authority invisible, and its role on commodifying all human activities show that software technology supports the legitimacy of the dominant paradigm of power. This study claims that the requirements of being in the internet network which the algorithmic management becomes crystallized is part of a kind of subjectivation strategy and defines the form of subjectivity which supports the legitimacy of power structure as“governing subjectivity”. In the thesis, it is argued that software technology has both social and individual consequences which are independent of the intentions of its users and are out of the control of its creators.