Karar destek sistemleri bağlamında film senaryosunda algoritmik yaklaşımlar
Algorithmic approaches in the film scenario in the context of decision support systems
- Tez No: 760861
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL OKTAY YALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İnsanoğlu günümüzde tüm yaşamlarının bir algoritmik zihniyet içerisinde olduğunu farkettiğin de bu sorunsalı irdelemeye başlamıştır. Belirli bir hedefe giderken önceden belirlenmiş ve bize sunulan bir dizi eylemi bir yol haritası olarak takip ederiz. Nasıl ve ne zaman tepki vermemiz gerektiğini, bu deneyim ile edinilen bilgilerin paylaşımını bu algoritma içerisinde içselleştiririz. Tüm deneyimlerimiz bize sunulan bireysel sosyal algoritmalar tarafından düzenlenir ve“Kişiye Özel”bilgiler ile algoritmanın gizli“Rehberlik Gücü”ortaya çıkar. Kitle neyi önemser? Neyi sever? sorularının cevaplarının belirlenmesinde önemli bir rol oynayan bu algoritmalar bu makinalar tarafından hazırlanır. Günümüzde sanat eserleri ile olan etkileşimimiz, yaratıcılık sürecimiz, estetik bakışımız makinalar tarafından yönlendirilirken sınıflandırmalar oluşmaya başlar. Bu kâr odaklı algoritmik düzen günümüzde en önemli kitle iletişim araçlarından biri olan sinemayı da tamamen ele geçirmiştir. Araştırma modeli olarak: bir durumu sınayıcı diğer bir deyişle durum saptayıcı bir araştırma olacaktır. Önemli bir kitle iletişim aracı olan sinemada senaryonun ve karar destek sistemlerinin diğer toplumsal kuruluşlar ve seyirci ile ilişkisine olgusal ve yargısal bir bakış ile elde edilen nitel bulgular görüşme yöntemi ile değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, the humankind commenced to research on this problematic when they realized that all their lives are in an algorithmic mentality. We follow a predetermined and presented set of actions as a roadmap to a accurate destination. We internalize how and when we should react, and the sharing of the knowledge gained through this experience, within this algorithm. All our experiences are organized by the individual social algorithms presented to us, and with the“Personalized”information, the hidden“Guiding Power”of the algorithm is revealed. What does the crowd care about? What does he like? These algorithms, which play an important role in determining the answers to the questions, are prepared by these machines. Today, as our interaction with works of art, our creative process, and our aesthetic point of view are directed by machines, classifications begin to form. This profit-oriented algorithmic order has completely taken over the cinema, one of the most important mass media today. As a research model: it will be a case-testing, in other words, case-detection research. Qualitative findings obtained with a factual and judgmental view on the relationship of the scenario and decision support systems with other social institutions and the audience in cinema, which is an important mass media tool, will be evaluated by interview method.