Yeni medyada sağlık iletişimi ve sağlık haberciliği: Beden politikaları üzerinden kadın sağlığı haberlerinin anlambilimsel incelemesi
Health communication and health news reporting in the new media: Significance analysis of women health news on body politics
- Tez No: 512898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇATALCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
“Yeni Medyada Sağlık İletişimi ve Sağlık Haberciliği: Beden Politikaları Üzerinden Kadın Sağlığı Haberlerinin Anlambilimsel İncelemesi”başlıklı tez araştırmasında, beden sağlığı politikaları doğrultusunda, ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik bakımından günümüzde önemli konuma taşınan,“Yeni Medya'nın (New Media)”, kadın sağlığı haberlerini beden politikaları üzerinden nasıl inşa edildiğine odaklanmaktadır. Araştırmada, Yeni medyada yer alan haberler üretim süreçleri ve haber yapıları,“başlık, spot ve ara başlık kullanımları”üzerinden ele alınarak incelenmekte ve haberde uygulanan dil stratejileri bağlamında, sağlık haberlerinin kadın bedeni tüketimi ve söz konusu haberlerin tıbbileştirilmesi üzerinde durulmaktadır. Bu doğrultuda, kadın sağlığı sayfalarında, kadın bireyler ile ilişkilendirilen hangi kategorilerinin bulunduğu, sağlık haberleri ve sağlık iletişimi kuramları arasındaki kurulan olası bağlar, sağlık haberlerinde dil yapıları, sağlık gazeteciliği ve muhabirliği vb. gibi konular ön plana çıkarılmaktadır. Araştırmada seçilen 3 haber sitesinin (en çok tıklanan), hurriyet.com.tr, milliyet.com.tr, sabah.com.tr üzerinden, 2018 yılı Ocak ve Şubat aylarında yayınlanan kadın sağlığı haberlerinin analizi anlambilimsel olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The study, titled“Health Communication And Health News Reporting İn The New Media: Sıgnıfıcance Analysıs Of Women Health News On Body Polıtıcs”focuses on how the New Media is building news on women's health through body politics, which is important today in terms of accessibility and accessibility in the direction of bodily health policies. In the study, the production processes and news reports of the news in the new media are examined through“headline, spot and intermediate use”, and in the context of the language strategies applied in the news, the health news focuses on the consumption of the female body and the medicalization of the news. In this respect, what are the possible links between health news and health communication theories, health news language structures, health journalism and correspondence, etc., on women's health pages, which categories are associated with women, are brought to the forefront. The analysis of the women's health news published in January and February 2018 (the most clicked) of the three news sites selected on hurriyet.com.tr, milliyet.com.tr, sabah.com.tr in the survey is semantically analyzed.