Tedarik zincirinde güven ve belirsizliğin firma performansı üzerine etkisi
Trust in supply chain and the effect of uncertainty on company's performance
  1. Tez No: 512900
  2. Yazar: BATUHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇEMBERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüz koşulları çerçevesinde globalleşen dünyada firmalar ayakta kalabilmek için sürekli bir şekilde birbirleri ile rekabet hali içindedirler. Bu globalleşen dünyada firmalar, diğer firmaların önüne geçebilmek için hizmet verdikleri müşterilerin talep ve isteklerini ön planda tutmaları gerekmektedir. Hızla değişen müşteri talepleri, hızla artan küresel rekabet baskısı, sürekli değişen müşteri talepleri ve bu taleplere etkili ve hızlı bir biçimde yanıt verme yarışı, finansal olan ve finansal olmayan kaynakların kısıtlı olması, firmaları, tedarik zinciri ortaklarıyla, iş birliği yaptırmaya yönlendirmiştir. Güven, her türlü sosyal ilişkinin öncülü olan psikolojik bir faktördür ve işbirlikçi ilişkiler için de olmazsa olmazdır. Bu çalışmada, tedarik zincirinde güvenin, firma performansı üzerine etkisi incelenmiştir. Aynı zamanda belirsizlik tedarik zincirinin de içinde bulunduğu birçok sosyal ilişkide önemli bir rolü olan bir davranıştır. Bu çalışmada teknolojik belirsizliğin ve talep belirsizliğinin firma performansı üzerine etkisi de incelenmiştir. Firmalar, teknoloji belirsizliğinin sorunlarını gidermek için müşteri isteklerini ön planda tutarak gerekli teknolojik yenilikleri onlara sunmak zorundadırlar. Bir diğer belirsizlik olan talep belirsizliği ise firmaların müşterilerinin taleplerinde öngörülememeden kaynaklanan bir belirsizliktir. Yapılan bu araştırmada sonucunda talep belirsizliği ve güvenin, firma performansını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Fakat teknoloji belirsizliğinin ise firma performansını olumlu yönde etkilediği ret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the current professional environment with the globalising world, the companies are constantly in a competition with one another in order to survive. The companies in this globalising world needs to give close attention to the customer's demands in order to be ahead of the competition. The increasing pressure from global competition, the rapidly and constantly changing customer demands and the race to uphold these demands rapidly, and effectively, the limited nature of financial and non-financial resources has lead the companies to form business partnerships with supply chains. Trust is the leading psychological factor in any kind of social relationship and it's indispensable in collaborative relationships as well. In this study, the effect of trust in the supply chain on the company's performance is examined. Uncertainty is also another factor which has an important role in the supply chain and the social relationships. This study also examines the technological uncertainty and demand uncertainty effects on the company's performance. The companies must uphold their customers demands while fixing the problems caused by technological uncertainties. Demand uncertainty on the other hand is caused by the uncertainty on the customers' demands. This study concludes that demand uncertainty and trust has caused positive effect on a company's performance. However, the hypothesis suggesting that technological uncertainty causing positive effect on company performance is rejected.