Tedarik zinciri yönetimi performansının göstergeleri ve firma performansı üzerine etkileri: Kavramsal model önerisi
The antecedents of supply chain management and the impact on firm performance: A conceptual model proposal
- Tez No: 280822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzün hızla değişen rekabetçi çevresinde firmalar kısa dönemde ayakta kalabilmeleri ve uzun dönemde rekabetçiliklerini sürdürebilmeleri için kaynaklarını etkin ve verimli kullanmalıdırlar. Bu sayede maliyet minimizasyonunu gerçekleştirip rekabet ihtimallerini artırabilirler.Pazar ve müşteri taleplerinin sürekli değişen yapısı, firmalar arası rekabetin de şeklini değiştirmiştir. Artık rekabet firmalar arasında olmaktan çıkmış, firmaların içinde bulundukları ağlarda yaşanmaya başlamıştır. Bu anlamda Tedarik Zinciri (TZ) ve Tedarik Zinciri Yönetimi (TZY) firmaların performansları açısından önem kazanmıştır. TZY; müşteriler, üretici firmalar, tedarikçiler ve dağıtıcı firmalar arasında geçen, her aşamada bir değer yaratmayı hedefleyen, ürün, hizmet, bilgi ve finans akışı zinciridir. Bu zincir içerisinde, karşılıklı güven olgusu geliştirilerek, doğru ve kaliteli bilginin paylaşılması, böylece esnek ve çevik firma yapılarına ulaşılması zincirin performansını olumlu yönde etkileyecektir. Bu sayede, daha esnek ve çevik firma yapıları, sürekli değişen ve gittikçe belirsiz bir hal alan müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vermeyi sağlayacaktır. TZY performansının artması firma performansını artıracaktır.Bu çalışmada ayrıntılı bir literatür taramasının ardından Tedarik ve Tedarik Zinciri kavramları incelenmiş, Tedarik Zinciri Yönetimi kavramına girilmiştir. Araştırmaya konu olan TZY performans göstergeleri, literatüre uygun bir şekilde belirtilmiş ve deneysel olarak TZY performansı üzerine etkileri araştırılmıştır. Aynı zamanda TZY performansının firma performansı üzerine etkisi incelenmiş ve TZ' de belirsizliğin TZY performansı ile firma performansı arasındaki ilişkide ılımlaştırıcı etkisi araştırılmıştır. Yapılan veri analizleri sonucu ortaya çıkan sonuçlar tartışılmış ve çalışmanın teorik ve yönetimsel katkılarına değinilmiştir. Son bölümde de, araştırmanın sınırlandırmaları ve ileri araştırma konusu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Firms should use their resources effective and efficient to survive their implementations in short term and their competitiveness in long term in our changing rapidly competitive environment. So, they can achieve cost minimization and increase their competition possibilities.Continuously changing structure of markets and customer demands changed the type of the competition between firms. Now, competition is not between firms, it begins to live in the networks that firms include. In this sense, Supply Chain (SC) and Supply Chain Management (SCM) came into prominence for the firms performance. SCM is a chain of provide follow of product, service, finance and aim to add value to each level between customers, manufacturers, suppliers and distributor firms. In this chain developing the phenomenon of trust, sharing true and quality knowledge, achieve agile and flexible firms structure will effect the performance of the chain. So, agile and flexible firms structures provide to answer more quickly to customer needs that changing continuously and have become an increasingly uncertain. Increased performance will raise firm performance.In this dissertation, after a detail literature supply and supply chain concepts are examined, introduced to SCM. Which are the subject, the antecedents of SCM performance are explain in accordance with literature, and investigated the effects on firm performance empirically. And also, the effect of SCM performance on firm performance is examined and the moderator effect of uncertainty on the relation between SCM performance and firm performance is researched. The results after data analysis are discussed and the theoritical and managerial contributions of the research are touched upon. At the last section, the limitation of research and future research cases are explained.