KOBİ finansman sorunlarının çözümünde Kredi Garanti Fonu Sistemi'nin etkileri: İstanbul ili örneği
The solving funding problems of small and medium-sized enterptrises, credit Guarantee Fund system effects: Istanbul provincial sample
  1. Tez No: 512923
  2. Yazar: SERHAT BAŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT FERHAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma ile küçük ve orta boy işletmelerin karşılaştıkları finansman problemleri incelenerek, bu sorunların çözümünde Kredi Garanti Fonu'nun etkileri analiz edilmiştir. Bu çalışmanın ana eksenini KOBİ'lerin tanımlanması, Dünya ve Türkiye'deki perspektifi ile beraber özellikle 2017 yılında ülkemizde yaşanan Kredi Garanti Fonu rüzgarının, KOBİ'lere etkileri oluşturmaktadır. 2010-2017 dönemi Türkiye Bankacılık Sektörel gelişimi, BDDK ve TCMB verileri doğrultusunda incelenerek, 2017 yılında yoğun olarak kullandırılmaya başlanan KGF kredileri neticesinde oluşan yeni kredi hacmi, mevduat faizleri ve ticari kredi faizlerinin KOBİ finansman problemlerine etkileri analiz edilmiştir. Bu çalışmada ayrıca İstanbul İli'nde faaliyet gösteren ve farklı demografik faktörlere sahip ve özellikle Kredi Garanti Fonu Kredisi kullanan KOBİ nitelikli firmalara anket yapılmış ve likert ölçeği ile KGF kredilerine bakış açıları, algıları ve KGF kredilerinin KOBİ finansman problemlerine etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the financing problems faced by small and medium-sized enterprises and analyzes the effects of the Credit Guarantee Fund in solving these problems. This study is the identification of the main axis of SMEs, with the perspective of the world and in Turkey, particularly in our country in 2017 winds of Credit Guarantee Fund, as their impact on SMEs. 2010-2017 period, Turkey Banking Sector development, examining in line with the BRSA and the data Central Bank, the new loan volume occurred in 2017 CGF credits started to be used extensively as a result, the deposit interest rates and business loan rates were analyzed their effects on SME financing problems. In this study, a questionnaire survey was conducted on SME qualified firms operating in Istanbul with different demographic factors, especially those using Credit Guarantee Fund Loans. The analysis of the likert scale and CGF loans, their perceptions and the effects of CGF loans on SME financing problems were analyzed.