Şairin romanı, romanın şiiri: Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türk romanında şair ve şiir
Novel of poets, Poem of novels: Poet and poem in the Turkish novel from Tanzimat to the Republic
- Tez No: 512924
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UÇMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Şairlerin karakterleri, hayat tarzları, hayal dünyaları her zaman ilgi çekici olmuş, araştırma konusu yapılmıştır. Onların poetik anlayışları, hayal dünyaları ve yaratma faaliyetleri sadece poetik yazılarda değil, edebî türlerde de yer almıştır. Bu bağlamda şairleri anlatan onlarca romanın varlığından da söz edebiliriz. Bu tezin konusu da şair ve şiir konusuna odaklanan romanlardır.“Şair kimdir?”,“Şairleri diğer sanatçılardan ayıran özellikler var mıdır?”,“Şiir nedir?”ve“Nasıl yazılır?”gibi sorular bu tezin yazılış amacını teşkil etmektedir. Bu bağlamda tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Şair tiplerini sınıflandıran bölüm tezin birinci bölümüdür. Bu bağlamda Türk romanına yansıyan yönleriyle dört tip şairin olduğu görülmüştür. Bunlar, romantizmin etkisindeki melankolik şairler, kahraman özelliği gösteren şairler, havaî bir hayat yaşayan rind-meşrep şairler ve geleneğin etkisinde şiirler yazan Divan şairleridir. Yine romantik şairleri taklit eden müteşairler de tezimize dâhil edilmiştir. Bu şair figürleri incelendikten sonra beslendiği kaynaklar, Divan şiirine, halk şiirine ve Batı şiirine yaklaşımları üzerinde durularak şair figürlerinin poetikası üzerinde çalışılmıştır. Yaratıcılık başlığı altında ise şairlerin eserlerini yaratma süreçleri, yaratma sancıları değerlendirilmiş, yaratıcılığın deha, delilik ve narsisizmle olan bağlantısı incelenmiştir. Bu çalışmada Tanzimat dönemi romanlarından Cumhuriyet dönemi romanlarına kadar değişen, dönüşen şair imajı ve şiir anlayışı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The character of the poets, their lifestyles and imaginary world has always been a topic of this research. The poetic understanding of poets, the imaginary worlds and the creative activities not only took place in poetic writings but also in literary genres. In this context, we will talk about the existence of the dozens of novels of poets. The topic of this dissertation are novels which focus the subject of poets and poety.“Who is the poet?”,“Is there any feature that distinguish poets from other artists?”,“What is poetry”and“How to write?”So these questions are the main purpose of writing this dissertation. In this regard, this dissertation consists of three main parts. The section that classifies the types of poets is the first part of the dissertation. In this context, it has been seen that there are four types of poets which reflected the Turkish novel. These are the melancholic poets influenced by romanticism, poets with heroic characteristics, rind-meşrep poets living an relax life, and Divan poets who write poems influenced by tradition. Poets that imitate romantic poets have also been included in this study. After examining the figures of these poets it has also focused on carried out sources, Divan poetry, folk poetry and approaches to Western poetry. Under the title of creativity, the processes of creation of works of poets, evaluation of the development, and the connection of creativity with genius, madness and narcissism has been examined. In this study, transformed poet image and poetry concept ranging from Tanzimat period novels to Republic period novels were discussed.