Türk bankacılık sisteminde KOBİ kredilerinde teminat tipi olarak KGF ve ekonomik aktörler açısından verimliliği
Guarantee of SME loans in Turkish banking system as type of KGF and economic actors productivity
- Tez No: 642297
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK TANINMIŞ YÜCEMEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Tüm dünya ekonomilerinde olduğu gibi ülkemizde de ekonomik aktivitenin önemli aktörlerinden olan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), yatırım, üretim, istihdam, dış ticaret ve katma değer yaratma işlevleri ile ülkemizin büyüme ve kalkınmasında önemli katkılar sağlamaktadırlar. KOBİ'in toplumsal denge ve ekonomik istikrar açısından taşıdıkları kritik rolleri nedeniyle, dünya genelinde ve ülkemizde finansal ve mali politikalar ile desteklenmekte ve teşvik edilmektedir. Bu işletmelerin en önemli sorunları finansmana erişimde yaşadıkları kısıtlardır. KOBİ finansmana erişimde en fazla kredi kanalını kullanmakta, ancak bankalar kredi risklerini düşürmek için teminat talep etmektedir. KOBİ'in istenilen nitelik ve miktarda teminata sahip olmamaları ise krediye erişimlerini kısıtlamaktadır. Bu sebeple, eko-politik karar alıcıların KOBİ'e yönelik destek ve teşviklerde odaklandığı en önemli nokta finansmana erişimdeki teminat sorununun çözülmesidir. Bu sorunun çözümü için de, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde uzun zamandan beri çeşitli yapılarda kredi garanti sistemleri uygulanmaktadır. Ülkemizde de işletmelerin teminat sorunlarının çözümüne yönelik olarak geliştirilen ve finansmana erişimlerini kolaylaştıran kredi garanti sisteminin uygulayıcısı konumundaki kurum Kredi Garanti Fonu (KGF)'dur. Bu çalışmada; kredi garanti sisteminin tarafları olan KOBİ, bankalar ve KGF detaylı olarak incelenmiş ve KGF'nin işletmelerin finansman problemlerinin çözümüne etkileri analiz edilmiştir. Özellikle 2017 yılında KGF kefaletli kredilerdeki artışın sistemin paydaşları ve ekonomik aktörler açısından verimliliği ele alınmıştır. Ayrıca sistemin geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Enterprises (SMEs), which are important actors of economic activity in our country as in all world economies, make important contributions to the growth and development of our country with their functions of investment, production, employment, foreign trade and creating function of added value. Due to the critical roles of SMEs in terms of social balance and economic stability, it is supported and encouraged by financial and fiscal policies worldwide and in our country. The most important problems of these enterprises are the restrictions they have in accessing finance. SME uses the most credit channels in accessing finance, but banks demand collateral to reduce their credit risks. SME's lack of the required qualifications and amount of collateral restricts their access to credit. For this reason, the most important point that eco-political decision-makers focus on support and incentives for SMEs is to solve the collateral problem in accessing finance. For the solution of this problem, credit guarantee systems in various structures have been implemented for a long time in both developed and developing countries. In our country, the institution that is the implementer of the credit guarantee system, developed for the solution of collateral problems and facilitating access to finance, is the Credit Guarantee Fund (KGF). In this study; SMEs, banks and KGF, which are the parties to the credit guarantee system, were examined in detail and the effects of KGF on the solution of financial problems of the enterprises were analyzed. Especially in 2017, the efficiency of the increase in KGF guaranteed loans was addressed to the system's stakeholders and economic actors. In addition, suggestions were made for the development of the system.