Sanatın soybilimi: Bir örnek olarak Antik Yunan sanat rejimi
The geneology of art: Example of art regime of Ancient Greek
- Tez No: 512927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM DOĞAN YAŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Anthropology, Art History, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında, M. Foucault'nun soybilimci perspektifiyle Antik Yunan Toplumunun sanat rejimi incelenmektedir. Temel amaç olarak tarih boyunca bir süreklilik halinde sunulan sanat kavramının daimi olmadığını, tarihsel koşullar içerisinde bu faaliyetlerin sınıflandırma ve üretilme mantıklarının durmadan değişkenliğe uğradığını ispatlamak ve Yunan toplumunun sanat rejimi tekilliğini açığa çıkarılması belirlenmiştir. Bu temelde ilk olarak çalışmanın girmiş olduğu alanın özgüllüğü saptanıp, Antik Yunan toplumuna dair literatürün kaynak ve metodoloji problemlerine değinilmektedir. Sonrasında antropolojik ve felsefi olarak Klasik Yunan toplumuna yönelik farklı yaklaşımların ilişkileri ele alınmaktadır. İkinci bölümde Yunan toplumundaki sanat ve zanaate dair modern sınıflandırmalarımızın mevcut olmadığını gösteren bir inceleme yapılmakta ve yaratma edimlerine Yunanlıların nasıl bir kavrayışa sahip olduğu varlık bilimsel bir düzlemde açımlanmaktadır. Üçüncü bölümde tragedyayla ilgili tarihsellik ve tartışmalı köken fikirleri sunulmaktadır. Sonra bunun temelinde trajik biçimin tekilliğini de belirleyen Yunan toplumunun yurttaşlık dini ve hakikat biçimleri tartışmaya açılmakta ve son olarak da tragedyayı M. Foucault'nun ortaya koymuş olduğu dispozitif kavramına özgü özellikleriyle incelenerek iktidar ilişkileri açığa çıkartılmaya yönelik bir inceleme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the artistic regime of Ancient Greek society has been examined from the genealogical perspective of M. Foucault. The aims of this study are to make clear that the concept of art cannot be understood as a historical continuity, to argue that the logic of both the categorisation and the production of artistic practices is constantly changing and to reveal the singularity of the artistic regime of the Greek society. On these grounds, the first chapter discusses some inevitable specificities and debates, i.e., some contested issues within the literature on Ancient Greek, within the disciplinary field into which this study fits. Then, by containing their interrelations, it adresses different anthropological and philosophical approaches to Ancient Greek society. In the second chapter I argue that our modern categories about art and craft do not have ontological reality and further elaborate on the Greek understanding of these creative activities on ontological grounds. Issues of historicity and the much-debated concept of origin are discussed in the last chapter. I shall also explore here the civil religion [religion civique] and the truth forms in Greek society, which determines the singularity of the form of tragedy. Finally, I examine tragedy by drawing on the concept of dispositive as understood by Foucault, an investigation which attempts to unveil the power relations intrinsic to the form of tragedy as dispositive