Türkeli (Avşa, Marmara - Balıkesir) adasının kıyı kullanımı ve planlaması
Coastal zone use and management of Türkeli (Avşa, Marmara –Balıkesir) Island
  1. Tez No: 512928
  2. Yazar: DERYA OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Avşa Adası'nda Kıyı Kullanımı ve Planlaması adlı çalışmanın amacı, sahanın doğal ortam özelliklerini belirlemek, bugüne kadarki kıyı kullanımını ortaya koymak, bu kullanımın doğal ortam özellikleri ve taşıma kapasitesine uygun olup olmadığını araştırmak, varsa sorunları tespit ederek, bu doğrultuda geleceğe dair kıyıların planlaması için öneriler hazırlamaktır. Avşa Adası'nın fiziki ve beşeri coğrafya özellikleriyle ilgili daha önce yapılmış çalışmalar bulunduğu için bu kısım literatürden yararlanarak, mevcut kamu kurum ve kuruluşlardan elde edilen veriler kullanılarak masa başından yürütülmüştür. Kıyı kullanımı ve planlamasıyla ilgili kısım ise yaklaşık 2 yıllık bir dönem içerisinde farklı zamanlarda yapılan saha çalışmaları sonrasında yazılmıştır. Daha önce bu sahanın fiziki ve beşeri coğrafya özellikleri çalışılmış olmasına rağmen sahanın kıyı kullanımı ve planlanmasına dair herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Kıyı kullanımı ve planlaması yapılırken sahanın fiziki ve beşeri coğrafya özellikleri göz önünde bulundurularak bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Araştırma sonuçları göstermiştir ki, geçmişten günümüze sahadaki kıyılar potansiyeline uygun olmayacak şekilde, bilinçsizce kullanılmıştır. Bu kullanım tarzı ortaya çarpık, plansız ve sürdürülebilir olmayan bir kıyının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ayrıca bu çarpıklık ve plansızlık herkesin ortak kullanım hakkına sahip olduğu kıyılarımızda kullanımı kısıtlamaktadır. Bu sorunlardaki asıl etken kıyıların birden fazla kurum ve kuruluşun yetkisi altında olması ve buna bağlı olarak da kıyı alanlarının yönetimiyle ilgili anlayışın gelişmemesidir. Bu çalışmanın son kısmında Avşa Adası'ndaki kıyıların sürdürülebilir kullanılması ve planlaması için öneriler hazırlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the properties of coastal land use and management in Türkeli, which is one of the islands in Marmara Sea Northwest of Turkey. Within this context first of all the properties of physical and human geography in the island were tried to determine, and the properties of available coastal usage were handled. It was discussed that the physical properties of coastal usage and whether it is suitable for carrying capacity or not problems were tried to be determine and accordingly the suggestion about coastal management are offered in the future. During the preparation of study, firstly literature review was realized. At the same time, it was attained basic maps forming base to study. These maps formed base to maps about study area of physical and human properties. Land surveys was organised different times in 2-year period after literature review and preparation of base map. Properties of coastal zone land use and management was observed on site during field works. Finally, all data serving the aim of study was analysed and result report was prepared. Field works result showed that coasts were used in inappropriately according to self-potential from past to present. Outside of potential, shrunken, unplanned, and unsustainable use has emerged. This creates problems with individual use in the coast where everyone has a common use right. It was considered that the main factor of problems is coasts being under multiple institutions and foundation's authority and responsibility. There is a need for sustainable use and planning proposals to solve problems related to coastal use in Avşa Island. For this reason, a holistic approach is needed in consideration of the physical and human geographical characteristics of the area while coastal use and planning are carried out.