Pulmoner tüberküloz olgularının tanısında bronkoskopinin tanı değeri
Diagnostic value of bronchoscopic procedures in suspected pulmonary tuberculosis
  1. Tez No: 512941
  2. Yazar: SEYHAN US DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAN POLUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tüberküloz yeryüzünde en yaygın olan infeksiyondur. Son yıllarda geliştirilen serolojik ve moleküler diagnostik testlere rağmen, tüberküloz tanısında altın standart bakteriyolojik olarak tüberküloz basilinin gösterilmesidir. Klinik radyolojik olarak akciğer tüberkülozu şüpheli, fakat balgam direkt yaymasında ARB negatif olan ve özellikle de balgam çıkaramayan hastalar tanıda zorluk yaratmaktadır. Bu grup hastalara fiberoptik bronkoskopi uygulanmalıdır. Bronkoskopik prosedürlerden öncelikle bronşial lavaj ve katater aspirasyonu yapılmasını öneriyoruz. Bu prosedürlerle diğer bronkoskopik işlemler kombine edildiğinde tanı oranı daha da artmaktadır. Bronkoskopik prosedürlere postbronkoskopik balgam örneklemesi eklendiğinde tanı %85-90 oranlarına çıkmaktadır. Transbronşial biopsi örneklerinin histolojik incelemesi hızlı tanıda oldukça değerli olmasına rağmen , bu örneklerin mikrobiyolojik incelemesi diğer prosedürlerden anlamlı olarak daha düşük tanı değerine sahiptir. Sonuç olarak tüberkülozun hızlı tanısında bronkoskopik olarak uygulanacak prosedürün seçimi kadar postbronkoskopik balgam incelemesinin de önemli olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis is the most common infection on earth. Despite the serological and molecular diagnostic tests developed in recent years, the gold standard in the diagnosis of tuberculosis is the demonstration of bacteriological tuberculosis bacilli. Patients with suspected pulmonary tuberculosis in clinical radiology, but who are negative for ARB in sputum direct smear, and especially those who cannot expectorate, are difficult to diagnose. Fiberoptic bronchoscopy should be applied to this group of patients. We recommend bronchial lavage and catheter aspiration from bronchoscopic procedures. The combination of these procedures and other bronchoscopic procedures increases the diagnostic rate. When postbronchoscopic sputum sampling is added to bronchoscopic procedures, the diagnosis increases to 85-90%. Although histological examination of transbronchial biopsy specimens is highly valuable in rapid diagnosis, the microbiological examination of these samples has a significantly lower diagnostic value than other procedures. As a result, we concluded that postbronchoscopic sputum examination is important as well as bronchoscopic procedure for the rapid diagnosis of tuberculosis.