Özel yetenekli öğrencilerin sayı duyusu düzeylerinin belirlenmesi
The determination of gifted students' level of number sense
- Tez No: 512940
- Danışmanlar: DR. BURAK KARABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sayı duyusu; matematiğin erken yaşlardan itibaren anlamlı bir şekilde öğrenilmesinde, bilgilerin kalıcı olmasında ve kavramsal öğrenmenin gerçekleştirilmesinde son derece önemli bir role sahiptir. Literatürde yapılan çalışmaların çoğunluğunda normal gelişim gösteren öğrencilerin sayı duyusu ortalamaları düşük bulunduğundan dolayı, sayı duyusu kullanım performanslarının yetersiz olduğu sonucuna ulaşsalar da, bazı çalışmalar bireysel farklılık gösteren öğrenci gruplarında, sayı duyusu kullanım performanslarının yüksek olduğunu bulmuşlardır. Bu incelemeler esas alındığında, özel yetenekli öğrencilerin de sayı duyusu kullanım performanslarının yüksek olacağı düşünülmektedir. Yapılan bu çalışmada, özel yetenekli bireylerin sayı duyusu kullanım performanslarının belirlenmesi ve normal gelişim gösteren öğrencilerin sayı duyusu kullanım performansları ile karşılaştırarak, varsa farklılıkların ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel veriler birlikte toplanıldığından dolayı karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel karma yöntem deseni kullanılmıştır. Çalışmanın nicel aşamasına, 99 normal gelişim gösteren öğrenci ve 50 özel yetenekli öğrenci katılmıştır. Çalışmada, öğrencilerin sayı duyusu kullanım performanslarını ölçmek için Kayhan Altay ve Umay (2013) tarafından geliştirilmiş olan 17 soruluk sayı duyusu ölçeği kullanılmıştır. Sayı duyusu ölçeğindeki sorular hem doğruluk hem de kullanılan çözüm stratejisi (sayı duyusu stratejisi/kural temelli yaklaşım) açısından analiz edilmiş ve sayı duyusu puanları katılımcılar için hesaplanmıştır. Veri analizleri sonucunda özel yetenekli öğrencilerin sayı duyularının, normal gelişim gösteren öğrencilerin sayı duyularına göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde daha iyi oldukları bulunmuştur. Çözüm yolları incelendiğinde normal gelişim gösteren öğrencilerin daha çok kural temelli yaklaşımları tercih ederken, özel yetenekli öğrencilerin ise daha çok sayı duyusu stratejilerini kullanmayı tercih ettikleri tespit edilmiştir. Aynı zamanda özel yetenekli öğrencilerin sayı duyusu ölçeğinde göstermiş oldukları matematik performansları ile sayı duyusu performansları arasında da pozitif yönde yüksek ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Number sense has a highly important role in learning mathematics in meaningful way from early ages, making knowledge permanent and enabling conceptual learning. Even though most of the literature conclude that the number sense of the typically developed children is inadequate, some studies reveal that the level of number sense is high in the groups of individually different students. When these investigations are predicated, it is presumed that the sense number of gifted individual is high. In this study, it is aimed to determine the number sense of the gifted indviduals and to reveal differences - if available- in comparison with the number sense levels of the typically developed students. As both qualitative and quantative datas are collected together, the convergent parallel mixed method design, from mixed research methods, has been used in the research. 99 typically developed and 50 gifted students participated in the qualitative level of the study. In order to measure the number sense levels of the students, the number sense scale with 17 questions, developed by Kayhan Altay and Umay(2013) has been utilized. The questions within the number sense scale have been analyzed for both accuracy and the solution strategy (number-sense strategy/ rule-based approach) and number sense points have been calculated for the participants. In the study, the students' answers to number sense questions have been investigated through qualitative analysing method and the qualitative level has been completed. In the result of data analysis, it has been found that the number sense level of the gifted students is better than the the typically developed students from statistical perspective, in meaningful level. When the solution ways have been scoped, it has been identified that the gifted students prefer to use the number sense strategies more while the typically developed students prefer the rule-based approaches. Also the high positive correlation between mathmatics performance of the gifted students in the number sense scale and their number sense performances has been obtained.